تحقیق در مورد وحدت 10ص

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت ) تعداد صفحه : 11 صفحه قسمتی از متن .doc : ايران - آنچه كه رهبر معظم انقلاب در پيام نوروزي خود بهعنوان محورهاي اساسي سالجاري مشخص كردهاند شامل دو راهبرد مكمتحقیق در مورد وحدت 10ص |1608865|arshad100|تحقیق در مورد وحدت 10ص ,وحدت 10ص,دانلود تحقیق در مورد وحدت 10ص ,وحدت,10ص
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق در مورد وحدت 10ص هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 11 صفحه

قسمتی از متن .doc :

ايران - آنچه كه رهبر معظم انقلاب در پيام نوروزي خود به‌عنوان محورهاي اساسي سال‌جاري مشخص كرده‌اند شامل دو راهبرد مكمل براي ايفاي نقش در دو محيط ملي و بين‌المللي است.

«اتحاد ملي» نياز و راهبرد در عرصه داخلي است و «انسجام اسلامي» اولا نحوه نقش‌آفريني ايران در حوزه بيروني و ثانيا ضرورتي براي امت واحده اسلامي دانسته مي‌شود.

در سير تدوين استراتژي، راهبرد يا راهبردهاي نهايي از فرايندي ناشي مي‌شود كه شناخت و ارزيابي محيط (داخلي و خارجي) جان‌مايه اصلي آن است.

به عبارت ديگر نمي‌توان تا ارزيابي درستي از شرايط دو محيط داخلي و خارجي در مؤلفه‌هاي مختلف آن (سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، نظامي و امنيتي) نداشت به تدوين استراتژي پرداخت.

علاوه بر اين، تعيين راهبرد به‌تنهايي بي‌معناست. اولا اين راهبرد بايد سايه‌اي از سياست‌هاي كلي، اهداف و سندهاي بالادستي باشد و ثانيا براي تحقق آن، سياست‌هايي تعريف و اجرا شوند كه دقيقا در راستا و تصويري از آن باشند.

نبود همين محور دوم، متأسفانه مشكلي است كه نظام برنامه‌ريزي ما همواره از آن رنج برده است و به همين جهت در بيشتر موارد، از ارائه يك مدل منسجم و خودافزاينده ناتوان بوده‌ايم. به‌عنوان مثال لايحه‌هاي بودجه سالانه تا چه حد متأثر از قانون برنامه توسعه و سند چشم‌انداز بيست‌ساله (به‌عنوان يك و دو لايه بالاتر) تدوين مي‌شوند؟

اما چرا اتحاد ملي اين روزها بيشتر از هر روز اهميت دارد و چرا بايد تمامي سياست‌ها، برنامه‌ها و حتي اظهارنظرها به‌گونه‌اي طراحي و بيان شوند كه تقويت‌كننده وحدت ملي باشند؟

امنيت هر ملت، عنصر و شاخص اصلي منافع ملي است و اساسا يك ملت با اتكا به توان و قدرت خود – كه تجميعي از مؤلفه‌هاي موضوعي قدرت هستند – مي‌تواند به نقطه امني برسد كه منافعش در آن حفظ يا تأمين مي‌شود. وقتي به مؤلفه‌هاي تشكيل‌دهنده قدرت ملي نگاه مي‌كنيم درجه انسجام و وحدت ملي را يكي از مهمترين آنها مي‌يابيم.

به عبارت بهتر، اگرچه ادوات نظامي، توليد ناخالص ملي، مردم‌سالاري، فناوري‌هاي مدرن نظير دانش هسته‌اي يا سلول‌هاي بنيادي، جايگاه بين‌المللي و... در مؤلفه‌هاي نظامي، اقتصادي، سياسي و علمي قدرت ملي مؤثرند اما همه اينها در سايه ملتي متحد و منسجم به منصه ظهور مي‌رسند.

در عرصه جهاني، وقتي دولت يا دولت‌هاي متخاصم بخواهند كشوري را تهديد كنند يا تهديد را به اجرا بگذارند پس از درج اعداد كمي مؤلفه‌هايي از اين دست در يك جدول محاسباتي، قدرت و توان آن ملت را دقيقا ارزيابي مي‌كنند تا بدانند تصميمات آنها مؤثر است يا نه.

ازاين‌رو همچنان كه ادوات نظامي، آمادگي رزمي، قدرت و سرعت واكنش، توانايي جنگ يا دفاع نامتقارن و پايگاه‌هاي نظامي فرامرزي نوعي بازدارندگي در مقابل تهديدات تلقي مي‌شود، كيفيت ديپلماسي، ابتكارات ديپلماتيك و ميزان ميانجيگري‌ها، وابستگي ديگر واحدهاي سياسي، امنيت داخلي، كارآيي سازمان دولت، توليد ناخالص ملي، ضريب جيني، توريسم ،تنوع صادرات، وابستگي به بازارهاي خاص، رفاه اجتماعي، سرانه پژوهش، تعداد مقاله علمي و حدود يكصد شاخص ديگر نيز توليد قدرت و به تبع آن، توليد بازدارندگي مي‌كنند و در اين ميان درجه اتحاد و انسجام ملي نيز به عنوان يكي از مؤلفه‌هاي اصلي قدرت، عامل مهم در بازدارندگي از هرگونه تهديد خارجي است.

البته خوشبختانه، ما در كشوري زندگي مي‌كنيم كه به‌لحاظ شاخص‌ها، ملتي يكپارچه تعريف مي‌شوند و با كشورهايي چون عراق، يوگسلاوي سابق و... متفاوت است كه آحاد گنجانده شده در آن واحد سياسي، نژاد، تمدن و خاستگاه يكساني ندارند.

قوميت‌هاي درون چنين واحدهايي ظرفيت‌گريز از مركز دارند و چنانچه قدرت چسبندگي مركز به دلايلي كاهش يابد به‌سادگي فرو مي‌پاشند و حتي به جنگ و جدال داخلي مي‌پردازند. كشور ما نياز به پروژه ملت‌سازي نيز ندارد چراكه با عطف به پيشينه خود قرن‌هاست كه يك ملت بوده است.

حال با اين مقدمات بايد گفت اگر وحدت ملي يك ضرورت هر روز و البته امروز ماست و با اتكاي به اين دارايي مي‌توانيم در مقابل طراحان تهديد، بازدارندگي ايجاد كنيم پس همه سياست‌ها، رفتار و حتي گفتار ما در اين ايام بايد متأثر از اين سياست باشد.

در اين ميان نقش دستگاه‌هاي حكومتي و رسانه‌ها به‌دليل گستردگي و تأثيرگذاري خود اهميت بيشتري مي‌يابد.