تفكر و تعقل در زندگي

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت ) تعداد صفحه : 9 صفحه قسمتی از متن .doc : 2 ‏جايگاه تعقل در زندگي ‏در آموزه هاي ديني ما بيش از هر چيزي به مسئله تفكر و تعقل سفارش شده است : امام رضا (ع) مي تفكر و تعقل در زندگي |1652787|arshad100| تفكر و تعقل در زندگي ,تفكر و تعقل در زندگي,دانلود تفكر و تعقل در زندگي ,تفكر,و,تعقل,در,زندگي
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تفكر و تعقل در زندگي هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 9 صفحه

قسمتی از متن .doc :

2

‏جايگاه تعقل در زندگي

‏در آموزه هاي ديني ما بيش از هر چيزي به مسئله تفكر و تعقل سفارش شده است : امام رضا (ع) مي فرمايد : عبادت روزه داشتن و نماز خواندن نيست ، همانا عبادت انديشه كردن در امر خداست و در روايات ديگر يك ساعت فكر كردن با هفتاد سال عبادت برابر دانسته شده است .

‏با تمام اين توصيه ها خيلي از مردم در مورد آنچه انجام مي دهند فكر نمي كنند و به جايگاه تفكر و انديشه در زندگي عادي و معنوي خود پي نبرده اند .

‏شايد يكي از دلايل عمده نبود فكر و انديشه در امور زندگي ، سطحي نگري و خواسته هاي نفساني مي باشد .

‏از آنجا كه انسان موجودي عجول است و زودتر مي خواهد به مطلوب برسد همين شتابزدگي موجب مي شود تا اينكه خوبي و بدي ، زشتي و زيبايي ، حق و باطل ، صلاح و فساد را از يكديگر تشخيص ندهد .

‏به همين جهت خيلي از گرفتاريها و ناهنجاري هاي فردي ، خانوادگي و اجتماعي را بايد نشات گرفته از كار بدون تفكر و انديشه دانست بي توجهي به نيروي تعقل و تفكر و استفاده از آن در امور زندگي مادي و معنوي به از بين رفتن و تضعيف آن منجر مي شود و انسان را در حد تخيل و توهم نگاه مي دارد .

‏بي ترديد به كارگيري انديشه و استفاده از فكر موجب مي شود تا عقل كارآمدي خود را بازيابد و در عرصه هاي گوناگون ، ميدان براي او باز شود . چنانكه بيكاري موجب مي شود تا قوه عقل و فكر تحليل رود و از روند رو به رشد بازايستد به همين خاطر امام صادق ( ع ) به يكي از يارانش كه به علت بي نيازي ، كسب و تجارت خود را رها كرده بود و اوقات خودش را به بيكاري مي گذراند فرمود :

2

‏«‏ تجارت و كار را از سر بگير كه بيكاري از عقل انسان مي كاهد ‏»‏ از طرف ديگر اسلام اشتغال و گرفتاري هاي زياد كاري را هم مذموم شمرده است به دليل اينكه كار زياد انسان را از فكر كردن درباره آنچه كه انجام مي دهد باز مي دارد و او را به وادي تخيلات ، تشويش و آشفتگي ذهني مي افكند .

‏در اسلام آرزو نه تنها مورد نكوهش نيست بلكه لازمه زندگي يك انسان پوياست و آنچه كه مورد نكوهش در اسلام است آروزهاي بي پايان و دو از دسترس و اميدهاي واهي است ، حضرت علي (ع) در اين رابطه مي فرمايد : بدانيد آرزوي دراز فكر را از فعاليت باز مي دارد و ياد خدا را به فراموشي مي سپارد .

‏بي توجهي به واقعيات و دل بستن به آرزوهاي دور ، قوه تفكر را تضعيف و از رشد آن مي كاهد و در نتيجه اوهام و تخيلات جاي آن را مي گيرد .

‏ 

‏تفكر از ديدگاه قرآن

‏ 

‏انسان‏،‏ در وظيفه ادراك حسي با حيوان اشتراك دارد. اما از نظر داشتن عقل‏،‏ كه خدا به او عطا كرده و قدرت انديشيدن كه او را بر نگرش و تحقيق در اشيا و حوادث توانا مي كند و از جزئيات به كليات مي رساند و قدرت استنباط از نتايج از مقدمات را به او مي دهد‏،‏ از حيوان متمايز مي شود. همين قدرت تفكر انسان است كه او را شايسته مكلف شدن به انجام عبادتها و تحمل مس‏ؤ‏وليت اختيار و اراده قرار داده و در نتيجه‏،‏ او را سزاوار احراز مقام جانشيني خدا در روي زمين گردانيده است.

3

‏اطلاعاتي كه كودك‏،‏ در نخستين مرحله زندگي‏،‏ از طريق ادراك حسي كسب مي كند، ماده اوليه اي را تشكيل مي دهد كه بعدها در جريان تفكرش از آن كمك مي گيرد‏؛‏ زيرا او در آينده‏،‏ آن اطلاعات را به ذهنش باز مي گرداند و در تصور مي آورد و برخي را در كنار برخي ديگر قرار مي دهد و با روشي جديد، طوري تنظيمشان مي كند كه در اكتشاف اطلاعات تازه، به او كمك نمايد‏؛‏ و اين اطلاعات تازه را كه انسان در جريان تفكر و انديشيدن به دست مي آورد به بايگاني اطلاعاتش مي افزايد و انسان همواره به كار تنظيم اطلاعات قديمي و اكتشاف اطلاعات و حقايق تازه مي پردازد و اين‏،‏ در واقع‏،‏ پايه و اساس تكامل تحقيق علمي در خلال قرون مختلف تاريخ و همچنين علت پيشرفت مداومي است كه در علوم نظري ‏–‏ تطبيقي به وجود مي آيد.

‏ ‏خداوند متعال‏،‏ انسان ‏ر‏ا به تفكر در هستي و نگرش در پديده هاي مختلف آن و دقت و ت‏أ‏مل در شگفتيهاي آفرينش و استحكام نظام هستي تشويق كرده است همان طور كه به تحصيل علم و شناخت سنتها و قوانين الهي در تمام صحنه هاي مختلف علوم‏،‏ ترغيب كرده است و ما‏،‏ اين دعوت به مشاهده و تفكر و بررسي و تحصيل علم را در موارد متعددي در قرآن كريم مي بينيم‏: "‏اي رسول‏!‏ بگو به مردم كه در زمين سير كنيد و ببينيد كه خدا چگونه نخست‏،‏ خلق را ايجاد كرده است ... ‏"‏. ‏(‏سوره عنكبوت، آيه ‏20‏)

‏ 

‏"‏آيا در خلقت شتر نمي نگرند كه چگونه خلق شده است و در خلوت آسمان فكر نمي كنند كه چگونه بلند گردانيده شده است. كوهها را نمي بينند كه چگونه (در زمين) افراشته شده است و به زمين‏،‏ نظر نمي كنند كه چگونه ‏گ‏سترانيده شده است. اي رسول تو مردم را متذكر ساز كه وظيفه پيغمبري تو غير از اين نيست ... ‏"‏. ‏(‏سوره غاشيه، آيه 17-21‏)