تحقیق در مورد نگاهي به قابليت‌هاي فني و محتوايي جامع فقه اهل البيت

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات دسته بندی : وورد نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت ) تعداد صفحه : 8 صفحه قسمتی از متن .doc : 1 ‏نگاهي به قابليت‌هاي فني و محتوايي جامع فقه اهل البيت ‏كتابخانه تخصصي فقه ‏به اهتمام: علي نعيم الدين خاني ‏اشارهتحقیق در مورد نگاهي به قابليت‌هاي فني و محتوايي جامع فقه اهل البيت |1652961|arshad100|تحقیق در مورد نگاهي به قابليت‌هاي فني و محتوايي جامع فقه اهل البيت ,نگاهي به قابليت‌هاي فني و محتوايي جامع فقه اهل البيت,دانلود تحقیق در مور
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق در مورد نگاهي به قابليت‌هاي فني و محتوايي جامع فقه اهل البيت هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه

قسمتی از متن .doc :

1

‏نگاهي به قابليت‌هاي فني و محتوايي جامع فقه اهل البيت

‏كتابخانه تخصصي فقه

‏به اهتمام: علي نعيم الدين خاني

‏اشاره

‏علم فقه در ميان علوم اسلامى، از جايگاه و مقام والايى برخوردار است. اين علم آسمانى، تداوم و رشد و بالندگى خود را مديون فكر، انديشه و تأليفات ارزنده عالمان فرزانه مى‏‌‏داند. عالمان دينى از دير باز تا كنون سعى كرده‌اند طالبان سعادت را به راه بندگى خداوند رهنمون شوند.‏ ‏فقيهان و شاگردان مكتب اهل بيت عليهم السلام با تمام وجود در طول تاريخ با آموزه‌هاى دينى به پاسدارى و صيانت از مكتب حيات‌بخش اسلام همت گماردند و با كج‏‌‏روى‌ها و انحرافات مقابله نمودند‏ كه‏ گوشه‌اى از كوشش‌هاى فكرى و علمى آنان در كتاب‌ها و آثارشان تجلى يافته است.

‏بر يكايك امت اسلامى فرض است‏ كه‏ زحمات آن بزرگواران را ارج نهاده و با زنده نگهداشتن ياد و نام فقيهان و احياى ميراث گرانسنگ آنان، از ‏فراموشي و‏ نابودى آثارشان جلوگيرى كنند.

‏مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى با رسالتى كه بر دوش دارد‏،‏ اقدام به جمع‌آورى و احياى آثار فقيهان نامدار كرده است تا راه را براى پويندگان اجتهاد آسان سازد و بتوانند خوشه‌چين فقه اهل بيت عليهم السلام باشند.‏ ‏با توجه به گستردگى آثار انديشمندان در فقه، آنچه را براى يك محقق و فقيه از منابع و مصادر و كتب فقهى در استنباط احكام نورانى اسلام مورد نياز است‏،‏ با ويژگى‌هاى نوين و با ابزار و فن‏ا‏ورى جديد در نرم‌افزار‏ «‏جامع فقه اهل البيت عليهم السلام‏» كه در واقع، ‏كتابخانه تخصصى فقه‏ به شمار مي‌رود،‏ گردآورى ‏ش‏ده و به جامعه پژوهشى تقديم ‏گردی‏ده است‏.

2

‏نگارنده در اين نوشتار مي‌كوشد به‌اختصار محتواي علمي و امكانات فني اين كتابخانه تخصصي فقه را بيان نمايد كه اميد است مورد استفاده علاقه‌مندان به مباحث فقهي قرار گيرد. ‏گفتني است كه اين ‏مقاله در واقع نوعي تلخيص و بازنويسي‏ مطالب قسمت ‏«درباره برنامه»‏ و «راهنماي چند رسانه‌اي»‏ نرم‌افزار جامع فقه اهل البيت‏ عليهم السلام‏ است و نگارنده در تنظيم اين مقاله‏،‏ از مطالب اين‏ دو‏ بخش بيشترين استفاده را برده است.

‏پيشينه‏ توليد نرم‏‌‏افزار جامع فقه

‏در سال 1382 مدير عامل مركز، جناب حج‏ت‏ الاسلام آقاى دكتر حميد شهريارى‏،‏ طى حكمى جناب حج‏ت‏ الاسلام آقاى على‏‌‏رضا رحيمى‏‌‏ثابت را به عنوان مدير پروژه كتابخانه تخصصى فقه منصوب كردند.

‏مدير پروژه براى به دست آوردن كتاب‌هاى فقهى از همه كتابخانه‌هاى تخصصى فقهى قم و بيوت بعضى از مراجع تقليد بهره برد و از نمايشگاه‌هاى بين المللى كتاب تا كتابخانه‌هاى شخصى برخى از فضلا و از كتاب‌هايى كه خاص معرفى كتب فقهى نگاشته شده بودند‏،‏ استفاده نمود و از مشورت با ده‌ها نفر از اساتيد و بزرگان و انديشمندان حوزه‌‏ ‏علميه‌ قم و محققان مركز در ارائه هر چه بهتر اين برنامه دريغ نكرد.

‏در سال 1385 نرم‏‌‏افزار‏ «‏جامع فقه اهل البيت عليهم السلام‏»‏ در حد كتابخانه عمومى با 720 عنوان كتاب در 1783 جلد از 283 مؤلف توليد و توزيع گرديد و پس از چندى با كمى ارتقا‏ي ‏فنى‏،‏ به عنوان نسخه‌ 2/1 به جامع‏ه‏ تحقيقاتى عرضه شد.

‏اكنون نرم افزار‏ «‏جامع فقه اهل البيت عليهم السلام‏ ـ‏ كتابخانه‌ تخصصى فقه‏»‏ به عنوان نسخه 2، شامل 1248 عنوان كتاب، در بيش از 3000 جلد از 410 مؤلف، با قابليت‌هاى فراوان علمى‏،‏ پژوهشى و فنى به مراكز علمى، فقهى و دانشمندان و فقيهان تقديم گرد‏يده است.

3

‏درمدت 6 سال، پژوهشگران ‏بسياري‏ از بخش‌هاى مختلف اين مركز پرثمر و مهندسانى از بخش نرم‏‌‏افزار در به ثمر رسيدن اين پروژه‌ عظيم،‏ مستقيم و غير مستقيم سهيم بودند كه ‏اميد است عمل خالصانه اين عزيزان مقبول درگاه ‏الهي‏ واقع شود.

‏بخش‌هاي اصلي برنامه

‏1. ‏كتاب‏ ‏ها

‏در اين قسمت فهرست كامل كتب برنامه ارائه شده كه به دو صورت درختي و گزينشي قابل دستيابي است. در حالت نخست، فهرست درختي كتب در اختيار محقق قرار مي‌گيرد. اين فهرست در ابتدا نام كتب را دربر‏ ‏دارد كه مي‌توان به عناوين زيرمجموعه آن هم دسترسي داشت.

‏در صورت انتخاب فهرست گزينشي، بيش از يك ميليون فهرست به صورت يك سطحي در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد. به كمك خط ورود اين فهرست و نيز علائم عمومي، مي‌توان فهرستي از عناوين دلخواه را تنظيم كرد. اين قابليت به محقق امكان مي‌دهد كه به صورت موضوعي در فهرست كتب برنامه به تحقيق بپردازد.

‏در هر دو فهرست درختي و گزينشي، قابليت دسترسي به متن كامل كتب نيز عرضه شده است.

‏2. جستجو

‏با انتخاب اين گزينه، امكاناتي متنوعي براي جستجوي الفاظ و عبارات در متن و فهرست در دسترس خواهد بود. امكان «دامنه» به پژوهشگر امكان مي‌دهد كه حوزه تحقيق فقهي خود را به گستره دلخواه محدود نمايد.