‌تحقیق درباره نسبت‌ دين‌ و اخلاق‌

این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در 10 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید. لینک دانلود پایین صفحه نسبت دين و اخلاق ‌تحقیق درباره نسبت‌ دين‌ و اخلاق‌|1676246|arshad100|اخلاق,ارزشهای‌ رفتاری‌ ,دینداری
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان ‌تحقیق درباره نسبت‌ دين‌ و اخلاق‌ هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

این محصول در قالب ورد (WORD) وقابل ویرایش در 10 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.

لینک دانلود پایین صفحه

‌نسبت‌ دين‌ و اخلاق‌

اشاره‌

نوشتار زير متن‌ سخنراني‌ آيت‌ا مصباح‌ يزدي‌ است‌ كه‌ در همايش‌ «دين‌ و اخلاق» در سال‌ 1377 القا گرديده‌ و اينك‌ پس‌ از ويرايش‌ تقديم‌ ارباب‌ فضل‌ و دانش‌ مي‌شود.

خدا را شكر كه‌ در عصري‌ زندگي‌ مي‌كنيم‌ كه‌ به‌ بركت‌ انقلاب‌ اسلامي‌ ايران‌ زمينة‌ طرح‌ مباحث‌ عميق‌ ديني‌ و انساني‌ فراهم‌ شده‌ و اين‌ امكان‌ براي‌ دانش‌پژوهان، محققان‌ و فضلا ميسر شده‌ است‌ كه‌ مسائل‌ ريشه‌اي‌ فكري‌ و اعتقادي‌ و نظري‌ را مورد بحث‌ و تحقيق‌ قرار داده‌ و به‌ نيازهاي‌ فرهنگي‌ جامعه‌ پاسخ‌ مثبتي‌ بدهند.

در اين‌ گفتار موضوع‌ بحث‌ و بررسي، رابطة‌ دين‌ و اخلاق‌ است. اين‌ موضوع‌ به‌صورت‌ مستقل‌ در جامعة‌ ما كمتر مطرح‌ شده‌ است. در مباحث‌ مختلف‌ كلامي‌ و اخلاقي‌ بحثهايي‌ مربوط‌ به‌ اين‌ موضوع‌ وجود دارد ولي‌ اينكه‌ رابطة‌ دين‌ و اخلاق‌ به‌عنوان‌ يك‌ بحث‌ مستقل‌ بررسي‌ شود، كمتر مورد توجه‌ واقع‌ شده‌ است. اما برخلاف‌ جامعة‌ ما در جوامع‌ غربي‌ اين‌گونه‌ مسائل‌ به‌صورت‌ خيلي‌ گسترده‌ مطرح‌ مي‌شود. بررسي‌ اينكه‌ چه‌ عواملي‌ موجب‌ شد كه‌ در آنجا اين‌ مسائل‌ خيلي‌ مورد توجه‌ قرار گيرد و كتابهاي‌ زيادي‌ نوشته‌ و بحثهاي‌ زيادي‌ مطرح‌ شود و چرا در جوامع‌ ما چنين‌ نبوده‌ است، احتياج‌ به‌ يك‌ تحقيق‌ جامعه‌شناختي‌ دارد. اما به‌ كنار از اين‌ مطلب، اگر بخواهيم‌ خوشبينانه‌ راجع‌ به‌علت‌ كمبود تحقيق‌ در زمينة‌ دين، اخلاق، فلسفة‌ اخلاق‌ و موضوعاتي‌ از اين‌ قبيل‌ قضاوت‌ كنيم‌ بايد بگوييم‌ كه‌ در كشورهاي‌ اسلامي‌ به‌ بركت‌ اسلام‌ و رواج‌ معارف‌ اسلامي‌ و بخصوص‌ معارف‌ اهل‌بيت‌ «سلام‌ الله‌ عليهم‌ اجمعين» چندان‌ نيازي‌ به‌ بررسي‌ اين‌ مسائل‌ احساس‌ نمي‌شد. براي‌ جوامع‌ مسلمان‌ مسائل‌ ديني‌ و مسائل‌ اخلاقي‌ روشن‌ بود و اينكه‌ حالا دين‌ چه‌ پايگاهي‌ در اجتماع‌ يا اخلاق‌ دارد و چه‌ رابطه‌اي‌ بين‌ اينهاست‌ و كدام‌ اصالت‌ دارد يا ندارد، اهميتي‌ نداشت. همچنين‌ در شاخه‌هاي‌ ديگر معرفت‌ هم‌ مي‌شود چنين‌ توجيهاتي‌ كرد