آشنایی با خاك‌ورزي و انواع گاو آهن و انواع ادوات خاك‌ورزي

فرمت فایل: word تعداد صفحات: 65 تاريخچه خاكورزي خاكورزي يعني آماده سازي خاك براي كاشت و عمل سست نگهداشتن آن و تهي از علفهاي هرز در طي رشد محصولات. هدفهاي اصلي و منظورههاي اساسي خاكورزي در سه مرحله طبقه بندي ميشوند. : 1) فراهم آوردن يك بستر بذر مناسب آشنایی با خاك‌ورزي و انواع گاو آهن و انواع ادوات خاك‌ورزي|30020394|arshad100|آشنایی با خاك‌ورزي و انواع گاو آهن و انواع ادوات خاك‌ورزي
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان آشنایی با خاك‌ورزي و انواع گاو آهن و انواع ادوات خاك‌ورزي هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 65

تاريخچه خاك‌ورزيخاك‌ورزي يعني آماده سازي خاك براي كاشت و عمل سست نگهداشتن آن و تهي از علفهاي هرز در طي رشد محصولات. هدف‌هاي اصلي و منظوره‌هاي اساسي خاك‌ورزي در سه مرحله طبقه بندي مي‌شوند. :1) فراهم آوردن يك بستر بذر مناسب2) از بين بردن علفهاي هرز رقيب3) بهبود بخشيدن شرايط فيزيكي خاكعمل اصلي خاك‌ورزي، خرد كردن خاك است در تدارك يك بستر بذر مناسب.خرد كردن و سست نمودن خاك قديمي‌ترين مرحله خاك‌ورزي است و گاوآهن‌هاي مختلف را شامل مي‌گردد. بشر ما قبل تاريخ احتمالاً از ادوات چوبي ابتدائي يا وسيله ديگري استفاده مي‌كرده است كه با آنها مي‌توانست خاك را سست نمايد. شايد يك شاخه شكسته درخت اولين وسيله خاك‌ورزي بشر بوده است. بشر بعداً آموخت كه از آتش يا ادوات سنگي دستي بهره گرفته و بدان وسيله شاخه‌اي چنگال مانند را با سوزاندن يا كندن توسط سنگ از درخت جدا نمايد. از شاخه بلندتر چنگال براي سست كردن خاك و كنده آن به عنوان دستگيره استفاده نمود. بعداً ياد گرفته كه از نيروي دام بهره گيرد.

تاريخچه گاوآهن :گاوآهن احتمالاً قديمي‌ترين وسيله كشاورزيست. تاريخ به زبان هيروگليفي و كونيفرم نشان مي‌دهد كه پيشينيان در هزاران سال قبل از ميلاد مسيح نوعي گاوآهن داشتند. به روايت تاريخ در حدود900 سال قبل از ميلاد، اِليشاه را در حال شخم زدن با دوازده گاو در پيش روي خود يافتند. گاوآهن چوبي با خيش آهني، قرنهاست كه مورد استفاده قرار مي‌گيرد و ميليونها گاوآهن چوبي هنوز هم در كارند. قطعات چوبي گاوآهن معمولاً توسط ريسه‌هائي از پوست حيوانات بهم بسته مي‌شدند چون ميخ ، پيچ و مهره يا سيم وجود نداشت.گاوآهن رومي كه بوسيله اسكاتلنديها تكامل يافت در حدود سالهاي 1730 وارد انگلستان شد. گاوآهن ESSEX در حدود سال 1756 داراي خيش آهني بود. گاوآهن چرخدار NORFOLK در سال 1721 از تيغه چدني و صفحه برگردان گرد شده استفاده مي‌كرد. صفحه برگردان انحناء دار در سال 1760 روي گاوآهن يك دسته‌اي SUFFOLT ظاهر گرديد. گاوآهن Rotherham بوسيله John small تكميل شد و او كسي است كه كتابي راجع به طرح گاوآهن در سال 1784 نوشت. در آخرين سالهاي قبل از شروع قرن نوزدهم بود كه گاوآهن‌هاي چوبي در انگلستان با گاوآهن‌هاي فلزي جايگزين شدند.در آمريكا توماس جفرسون و دانيل وبستر در ميان اولين كساني بودند كه در تكامل گاوآهن‌ها كوشيدند . چارلز نيوبولد از برلينگتن نيوجرسي گاوآهن چدني خود را در سال 1797 به ثبت رسانيد. كشاورزان اين گاوآهن را نپذيرفتند چون تصور مي‌كردند كه خاك را مسموم مي‌كند. چترو وود در سال 1814 صفحه برگرداني با چنان انحنائي ساخت كه خاك را يكنواخت برگردان مي‌كرد. اولين گاوآهن فولادي از سه قسمت يك تيغه اره قديمي توسط جان لين در 1833 ساخته شد. او همچنين در سال 1868 پروانه اختراع فولاد سه لايه را كسب نمود كه امروزه نيز در ساختن صفحه برگردان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جان دير در 1837 در گراند ديتور ايلينوي يك گاوآهن فولادي (تيغه و صفحه برگردان يك تكه) از تيغه يك اره قديمي ساخت. 10 سال بعد او كارخانه‌اي در مولاين ايلينوي برپا نمود.جيمس اوليور در سال 1868 به كسب پروانه اختراع براي سخت كاري چدن موفق گرديد كه به نام آهن سرد شده معروف گشت.ام. فورلي در 1856 گاوآهن يك خيشه صندلي دار يا چرخي را به ثبت رساند كه راننده مي‌توانست بر صندلي سوار شود . اف. اس. راون پورت در سال 1864 گاوآهن چرخدار دو خيشه‌اي را به ثبت رساند كه با چند اسب كشيده مي‌شود. گاوآهن‌هاي سه و چهار خيشه معمولاً نياز به 10 تا 12 اسب براي كشيده شدن داشتند.گاوآهن‌هاي بزرگ 10 تا 15 خيشه در سالهاي 1890 به وسيله تراكتورهاي بخاري و در سالهاي 1990 تا 1910 توسط تراكتورهاي حجيم، كندرو و پر دردسر بنزيني كشيده مي‌شدند. گاوآهن‌هاي دو تا پنج خيشه اوليه كه به دنبال تراكتور كشيده مي‌شدند مجهز به اهرمي براي در آمدن از خاك بودند در اوايل سالهاي 1920 ، وسايل بلندكن مكانيكي اختراع شدند كه تا اختراع وسايل هيدروليكي در سال 1940 مورد استفاده قرار مي‌گرفتند. سيستم هيدروليك تراكتور و گاو آهن سوار در اوايل 1940 به وسيله فرگوسن اختراع شد. اين نوع گاوآهن امروزه بيش از انواع ديگر براي مزارع كوچك و متوسط كاربرد دارد.

گاوآهن‌ بشقابياحتمالاً در 1890 ساخته شد. مدلهائي از آن در كاتالوگهاي سال 1895 ديده مي‌شوند. يكي از اولين گاوآهن‌هاي بشقابي توسط ام. ا. و آي. ام. كراوات از بلومينگتن ايلينوي به ثبت رسيده است. جي. ك. اندروود، دي. اچ. لين، و ام. تي. هنكاك گاوآهن بشقابي را تكميل كردند و آن را به صورت كاربردي درآوردند. گاوآهن‌هاي بشقابي از 1900 تاكنون همان روند تكاملي گاوآهن‌هاي برگداندار را پي گرفتند.