مبانی نظری جرایم و مجازات ها، زنا، محارب، سرقت، قذف، قانونی بودن مجازات ها، شخصی بودن مجازات ها

مبانی نظری جرایم و مجازات ها، زنا، محارب، سرقت، قذف، قانونی بودن مجازات ها، شخصی بودن مجازات ها دارای 29 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد. توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش) همراه با منبع نویسی درون متنی به شیمبانی نظری جرایم و مجازات ها، زنا، محارب، سرقت، قذف، قانونی بودن مجازات ها، شخصی بودن مجازات ها|31014678|arshad100|مبانی نظری جرایم و مجازات ها, زنا, محارب, سرقت, قذف, قانونی بودن مجازات ها, شخصی بودن مجازات ها, اصل تناسب مجازات ها,مبانی نظری قانونی بودن مجازات ها, شخصی بودن مجازات ها, اصل تناسب مجازات ها,مبانی نظری,جرایم و مجازات ها, زنا, محارب, ,,,
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان مبانی نظری جرایم و مجازات ها، زنا، محارب، سرقت، قذف، قانونی بودن مجازات ها، شخصی بودن مجازات ها هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

مبانی نظری جرایم و مجازات ها، زنا، محارب، سرقت، قذف، قانونی بودن مجازات ها، شخصی بودن مجازات ها
دارای 29 صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع :انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل:WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::اقسام جرایم و مجازات ها
جرم در لغت به معنای (گناه) آمده است (سیاح، 1377، ج1، ص569). در اصطلاح، علي رغم تعاريف زيادي كه از جرم شده هنوز هم اين موفقيّت بدست نيامده تا از جرم، آن چنان تعريفي به عمل آيد كه مورد قبول همه گان قرار گيرد و در زمان و مكان واجد ارزش باشد و دليل اين امر نيز اين است كه پديده ی جرم بر حسب نظر دانشمندان و محققان داراي مباني و صور گوناگون بوده، به سخني ديگر، آن چه كه از نظر يكي جرم محسوب مي‌شود بر حسب ديگري نه تنها ممكن است عنوان جرم به خود نگيرد، بلكه امكان دارد كه حتي عملي پسنديده به شمار آيد (شامبیاتی، 1384، ج1، ص213)…………
.....................
بررسی لغوی و اصطلاحی حد
اصل لغت (حد) به معنای منع است. (حد) در لغت حداقل به دو معنا به کار رفته است، یکی مرز و انتها و دیگری منع (جوهری، 1407 ه.ق، ج2، ص462)...........
..............
ضرورت بررسی ادله¬ی حدود برای اثبات دردناک بودن یا نبودن کیفر
.................
1- حد زنا
...................
2- حد محارب
.............
3- حد سرقت
..............
4- حد قذف
..............
انواع حدود
...................
بررسی لغوی و اصطلاحی قصاص
قصاص بر وزن فعال مصدر است هم از باب ثلاثی مجرد گرفته می‌شود هم از باب ثلاثی مزید، قَصَّ یَقُصُّ قِصاصاً مثل کتب یکتب کتاباً مصدر کتب یکتب، الکتاب است این جا هم مصدر قص یقص قِصاصا، القصاص است از ثلاثی مزید هم آمده است باب مفاعله قاص یقاص مقاصة و قصاصا مثل ضارب یضارب مضاربة و ضرابا.
قصاص در لغت، اسم مصدر از ريشه ی «قصَّ يقُصُّ» به معناى پى گيرى نمودن اثر چيزى است.
قصصت الشى ء اذا تتبعت اثره شيئاً بعد شئٍ (ابن منظور، بی تا، ج11، ص 190)............
......................
دامنه ی شمول مجازات قصاص و حد:
..............
قصاص فرهنگ زندگی
لازم است متذکر شد که با توجه به مستحدثه و نوپدید بودن موضوع رساله و عدم منابع روایی، تاریخی مستقیم با موضوع مورد بحث، فلذا، در این بخش از پژوهش سعی بر این است با بررسی و تحلیل علمی در مقدمات و لوازم بحث مانند اهداف و اغراضی که در اصل و فرع نحوه¬ی تشریع و اجرای قصاص نهفته است و هم چنین تاثیراتی که این نحوه¬ی اجرا بر فرد جانی و جامعه خواهد گذاشت و سایر عوامل مرتبط با موضوع مورد بحث که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در پیش برد تحقیق مؤثر خواهند بود مورد بررسی قرار خواهند گرفت که در زیر به برخی از این مسایل به طور موجز و خلاصه اشاره خواهد شد.
(وَلَكُمْ فِى الْقِصَاصِ حَيَاةٌ يَآ أُوْلِى الْأَلْبَابِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ)(بقره/179)‏.
اى صاحبان خرد! براى شما در قصاص، حيات (و زندگى نهفته) است. باشد كه شما تقوى پيشه كنيد.
..................
حرمت خون انسان
...............
حيات ناشى از تشريع قصاص
همان طور که در شأن نزول آیات 178-179 سوره¬ی مبارکه¬ی بقره آمده است یک قتل و جنایت از طرف شخصی، موجب انتقام جویی های بی حد و حصر از طرف قبیله و حامیان مقتول گشته و چه بسا قتل های پیاپی و خسارت های دیگری هم به بار بیاورد لذا قرآن با آوردن قانون قصاص با ایجاد ترس و دل هره در افراد تبهه کار و جانی، این جرم را تا اندازه ای کاهش داده است. انسان عاقل اگر بداند بکشد، کشته می شود از چنین کاری صرف نظر می کند. مهم ترین تاثیری که از یک قانون کیفری انتظار می رود همین ایجاد ترس در افراد جامعه است که در نتیجه منجر به کاهش ارتکاب جرم شود می باشد. یکی از اطمینان بخش ترین کاری که می توان افراد را از ارتکاب به جنایت باز داشت تهدید نمودن او به عملی مماثل با عمل خود اوست. بنابراین اگر قانون گذار از همان ابتدا در تشریع قوانین خود پیامدهای ناشی از انجام اعمال مجرمانه را بیان بکند از این رو چه بسا که اصلاً به آن مرحله نرسد که بخواهد آن قوانین را اجرا بکند.
(رسولُ اللّهِ صلى الله عليه و آله :يا أيُّها الناسُ، إنّما أنا بَشَرٌمِثلُكُم، ولَعلّهُ أن يكونَ قد قَرُبَ مِنّي خُفوفٌ مِن بينِ أظهُرِكُم، فَمَن كُنتُ أصَبتُ مِن عِرضِهِ أو مِن شَعرِهِ أو مِن بَشَرِهِ أو مِن مالِهِ شَيئا، هذا عِرضُ مُحمّدٍ وشَعرُهُ وبَشَرُهُ ومالُهُ فَلْيَقُمْ فَلْيَقتَصَّ ! ولا يَقولَنَّ أحَدٌ مِنكُم: إنّي أتَخَوَّفُ مِن مُحمّدٍ العَداوَةَ والشَّحناءَ، ألا وإنّهُما لَيسَتا مِن طَبِيعَتي ولَيسَتا مِن خُلُقي) (بانک احادیث شیعه، 1392).
..................
حيات ناشى از اجراى قصاص
..................
اجبار و اختیار در قصاص
................
عفو یا اجرای قصاص
................
اصول و ادله¬ی حاکم بر مجازات ها
امروزه یکی از دغدغه ها و موضوعات بحث برانگیز حقوق کیفری، اعمال مجازات، به خصوص مجازات های بدنی و سنتی بر مجرمان است که در این زمینه نظرات گوناگون و مختلفی مطرح شده است. یکی از مهم ترین دغدغه ها و کشمکش های ذهنی موجود، اعمال و یا عدم اعمال مجازات های کیفری و به ویژه اجرای حکم اعدام (حدی، قصاصی، تعزیری) به شکل سنتی و در سطح کلان تر اجرای اصل حکم اعدام بوده است.
در جوامع غربی، راهبرد و سیاست جنایی نظام قضایی، مبتنی بر نظریات متفکران و حقوق دانان این کشورها است و عقاید و باورهای اندیشمندان این کشورها در زمینه¬ی تعریف و توجیه کیفر و گستره¬ی اعمال آن، مبنای شکل گیری قوانین و مقررات حقوقی و قضایی آن ها است. بر همین اساس در قرن اخیر، سیاست کیفری کشورهای غربی همواره در جهت تخفیف یا کاهش مجازات های بدنی و جسمانی بر مجرمان بوده است (هادوی تهرانی و هم کاران،1389، ش7).
....................
اصل قانونی بودن مجازات ها
..................
اصل تساوی مجازات ها
.................
اصل شخصی بودن مجازات
..................
فهرست منابع