تحقيق از انقراض حكومت ساساني تا پايان قرن سوم هجري

علم تاریخ چیست,مقاله روش تحقیق تاریخی,روش تحقیق در تاریخ pdf,مقاله تاریخی pdf,فلسفه علم تاریخ چیست,انواع تاریخ,کتاب روش تحقیق در تاریخ,مقاله تاریخ اسلام,دانلود تحقیق pdf,سایت تحقیق دانشجویی,بهترین سایت تحقیق دانشجویی,سایت تحقیق رایگان,دانلود تحقیق رایگان با فرمت word,بانک مقالات دانشجویی,دانلود تحقیق دانش آموزی,نمونه تحقیق دانشجویی pdf,موضوعات تاریخ,مقاله تاریخ,مقاله تاریخ ایران,موضوع پایان نامه تاریخ ایران باستان,مسائل تاریخی ایران,مقاله درباره تاریخ ایران باستان,نژاد ساسانیان,مهمترین پادشاه ساسانی که بود,پادشاه ساسانی در جدول مدرن,تبار ساسانیان,نام پادشاهان ساسانی از قدیم به جدید,ساسانیان چند سال حکومت کردند,سقوط سلسله ساسانیان,تاریخ ساسانیان pdf,قرن سوم هجری شمسی,قرن هفتم هجری به میلادی,قرن نهم هجری به میلادی,قرن های هجری,وقایع سال سوم هجری,قرن چهارم هجری,قرن دوم هجری,قرن نهم هجری در ایران,بنیانگذار حکومت ساسانیان چه نام دارد کلاس چهارم,پادشاهان ساسانیان,حکومت ساسانیان چگونه از بین رفت,عکس پادشاهان ساسانی,سکه ساسانیان,دومین پادشاه ساسانی,پادشاهان ساسانی,اولین پادشاه ساسانی,چهار پادشاه دوره ساسانی را نام ببرید,شمارش معکوس سقوط جمهوری اسلامی,نشانه های سقوط جمهوری اسلامی,دلایل فروپاشی حکومت ها,کدام یک از عوامل زیر موجب نابودی حکومت ها می شود کلاس چهارم,سقوط جمهوری اسلامی نزدیک است,چرا جمهوری اسلامی سقوط نمی کند,رژیم بعدی ایران,جمهوری اسلامی چند سال حکومت میکند,بهترین نوع حکومت در جهان,بهترین نوع حکومت برای ایران,معنی حکومت,انواع نظام های سیاسی در جهان pdf,انواع نظام های حکومتی,حکومت کشور ما چیست,حکومت داری,بدترین نوع حکومت,قرن سوم میلادی,قرن دوم میلادی,قرن چهارم,قرن اول میلادی,قرن پنجم,قرن ۱۲ شمسی,قرن ۱,چنانكه ميدانيم زبان رسمي و ادبي ايران در دوره ساساني لهجه پهلوي جنوبي يا پهلوي پارسي بود. اين لهجه در دربار و ادارات دولتي و حوزه روحاني زرتشتي چون يك زبان رسميتحقيق از انقراض حكومت ساساني تا پايان قرن سوم هجري|34010107|arshad100|تحقيق تاريخ,دانلود تحقيق,كار تحقيقي تاريخ,تحقيق از انقراض حكومت ساساني تا پايان قرن سوم هجري ,حكومت ساساني,قرن سوم هجري,انقراض حكومت ساساني,ساساني,انقراض حكومت,حكومت,قرن سوم
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقيق از انقراض حكومت ساساني تا پايان قرن سوم هجري هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

چنانكه ميدانيم زبان رسمي و ادبي ايران در دوره ساساني لهجه پهلوي جنوبي يا پهلوي پارسي بود. اين لهجه در دربار و ادارات دولتي و حوزه روحاني زرتشتي چون يك زبان رسمي عمومي بكار ميرفت و در همان حال زبان و ادب سرياني هم در كليساهاي نسطوري ايران كه در اواخر عهد ساساني تا برخي از شهرهاي ماوراءالنهر گسترده شده است، مورد استعمال داشت.
پيداست كه با حمله عرب و بر افتادن دولت ساسانيان برسميت و عموميت لهجه پهلوي لطمه‏اي سخت خورد ليكن بهيچ روي نميتوان پايان حيات ادبي آن لهجه را مقارن با اين حادثه بزرگ تاريخي دانست چه از اين پس تا ديرگاه هنوز لهجه پهلوي در شمار لهجات زنده و داراي آثار متعدد پهلوي و تاريخي و ديني بوده و حتي بايد گفت غالب كتبي كه اكنون بخط و لهجه پهلوي در دست داريم متعلق ببعد از دوره ساساني است.
تا قسمتي از قرن سوم هجري كتابهاي معتبري بخط و زبان پهلوي تأليف شده و تا حدود قرن پنجم هجري رواياتي راجع بآشنايي برخي از ايرانيان با ادبيات اين لهجه در دست است و مثلاً منظومه ويس و رامين كه در اواسط قرن پنجم هجري بنظم درآمده مستقيماً از پهلوي بشعر فارسي ترجمه شده و حتي در قرن هفتم «زرتشت بهرام پژدو» ارداويرفنامه پهلوي را بنظم فارسي درآورد.
در سه چهار قرن اول هجري بسياري از كتب پهلوي در مسائل مختلف از قبيل منطق، طب، تاريخ، نجوم، رياضيات، داستانهاي ملي، قصص و روايات و نظاير آنها بزبان عربي ترجمه شد و از آنجمله است: كليله و دمنه، آيين نامه، خداينامه، زيج شهريار، ترجمه پهلوي منطق ارسطو، گاهنامه، ورزنامه و جز آنها.
در همين اوان كتبي مانند دينكرت، بندهشن، شايست نشايست،ارداويرافنامنه، گجستك ابالش، يوشت فريان، اندرز بزرگمهر بختكان، ماديگان شترنگ، شكند گمانيك و يچار و امثال آنها بزبان پهلوي نگاشته شد كه بسياري مطالب مربوط بايران پيش از اسلام و آيين و روايات مزديسنا و داستانهاي ملي در آنها محفوظ مانده است. مؤلفان اين كتب غالباً از روحانيون زرتشتي بوده و باين سبب از تاريخ و روايات ملي و ديني ايران قديم اطلاعات كافي داشته‏اند. از اين گذشته در تمام ديوانهاي حكام عرب در عراق و ايران و ماوراءالنهر تا مدتي از خط و لهجه پهلوي استفاده ميشده است.
با همه اين احوال پيداست كه غلبه عرب و رواج زبان ديني و سياسي عربي بتدريج از رواج و انتشار لهجه پهلوي ميكاست تا آنجا كه پس از چند قرن فراموش شد و جاي خود را بلهجات ديگر ايراني داد.
خط پهلوي هم بر اثر صعوبت بسيار و نقص فراوان خود بسرعت فراموش گرديد و بجاي آن خط عربي معمول شد كه با همه نقصهايي كه براي فارسي زبانان داشت و با همه نارسايي بمراتب از خط پهلوي آسانتر است.
بهمان نسبت كه لهجه پهلوي رسميت و رواج خود را از دست ميداد زبان عربي در مراكز سياسي و ديني نفوذ مي‏يافت و برخي از ايرانيان در فراگرفتن و تدوين قواعد آن كوشش ميكردند اما هيچگاه زبان عربي مانند يك زبان عمومي در ايران رائج نبود و بهيچ روي بر لهجات عمومي و ادب ايراني شكستي وارد نياورد و عبارت ديگر از ميان همه ملل مطيع عرب تنها ملتي كه زبان خود را نگاه داشت و از استقلال ادبي محروم نماند ملت ايرانست.