تحقیق تاریخچه و مزایای و معایب داوری ، رای داور

تحقیق تاریخچه و مزایای و معایب داوری ، رای داور توضیحات: دانلود تحقیق با موضوع تاریخچه و مزایای و معایب داوری ، رای داور، در قالب word و در 35 صفحه، قابل ویرایش. بخشی از متن: گفتاراول: مفهوم داوری در این قسمت ابتدا به مفهوم لغوی و حقوقی داوری و سپس متحقیق تاریخچه و مزایای و معایب داوری ، رای داور|35028940|arshad100|تحقیق تاریخچه و مزایای و معایب داوری , رای داور,مزایای موسسه داوری,,مزایای نهاد داوری,,مزایای داوری بین المللی,,رای داوری,,کتاب آیین داوری در نظام حقوقی کنونی,,معایب داوری بین المللی,,مقاله داوری در حقوق ایران,,نهاد داوری چیست
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان تحقیق تاریخچه و مزایای و معایب داوری ، رای داور هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

تحقیق تاریخچه و مزایای و معایب داوری ، رای داور

توضیحات:

دانلود تحقیق با موضوع تاریخچه و مزایای و معایب داوری ، رای داور،
در قالب word و در 35 صفحه، قابل ویرایش.بخشی از متن:

گفتاراول: مفهوم داوری
در این قسمت ابتدا به مفهوم لغوی و حقوقی داوری و سپس مفهوم داوری از دیدگاه فقهی، تاریخچه داوری و این‌که داوری در حقوق اسلام به چه شکل بوده و اینک در عصر حاضر به چه شکلی نمود پیدا کرده است پرداخته می‌شود.

بند اول: مفهوم لغوی داوری
داور به وزن خاور نام خدای عزوجّل است و پادشاه و عادل را نیز گویند؛ یعنی کسی که به نیک و بدی حَکَم باشد و فصل خصومت کند. داور را به عربی حاکم گویند و در اصل داور بروزن دادگر بوده و به مرور ایام تخفیف داده‌اند و داور شده است.
همچنین داور به معنی انصاف دهنده، قاضی، حکم مشترک و کسی که میان مردم حکم و فصل دعوا کند نیز آمده است.در فرهنگ فارسی، حکمیت نیز معادل داوری معنا شده و عبارت است از میانجیگری و داوری بین دو یا چند تن، رسیدگی و ختم قضیه در خارج از محکمه تحت شرایط معین.
در فرهنگ فارسی عمید نیز داور یا دادور به معنی حاکم، حاکم قاضی، کسی که میان نیک و بد حکم کند و کسی که برای قطع و فصل مرافعه دو یا چند انتخاب شود، آمده است.

بنددوم: مفهوم حقوقی داوری
« داوری عبارتست از رفع اختلاف بین متداعیین در خارج از دادگاه به وسیله شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی مرضی الطرفین و یا انتصابی.»
به عبارت دیگر فصل خصومت توسط غیر قاضی و بدون رعایت تشریفات رسمی رسیدگی دعاوی را داوری می‌نامند.
داوری یا حکمیت یعنی فصل خصومت به وسیله اشخاص، بدین معنی که اصحاب دعوا به میل و اراده خود موافقت کنند که به جای آن‌که دعاوی آ نان در مراجع صلاحیت دادگستری رسیدگی شود، حل اختلاف توسط افراد مورد اعتماد آن‌ها صورت گیرد.
مرحوم دکتراحمد متین دفتری، داوری را صرف نظر کردن افراد از مداخله مراجع رسمی در قطع و فصل دعاوی مربوط به حقوق خصوصی خودشان و تسلیم شدن آن‌ها به حکومت خصوصی اشخاصی دانسته است که از نظر معلومات و اطلاعات فنی یا شهرت به رستگاری و امانت مورد اعتماد آن‌ها هستند.
برخی حقوقدانان نیز داوری را فصل خصومت توسط یک یا چند نفر به شیوه‌ای جدا از فصل خصومت توسط قضات دادگاه‌ها دانسته‌اند، که این تعریف را می‌توان خلاصه‌ای از تعریف قبلی قلمداد کرد.
برخی داوری را رفع اختلاف از طریق حکمیت اشخاصی دانسته‌اند که اصحاب دعوا به تراضی انتخاب کرده یا مراجع قضایی به قید قرعه برگزیده است.
برخی دیگر از حقوق‌دانان معتقدند که دادرسی از اعمال حاکمیت دولت است که به وسیله قضات دولتی انجام می‌گیرد ولی چون شمار دعاوی روز به روز در حال افزایش است و دادگاه‌ها نیز نمی‌توانند با سرعت به آن‌ها رسیدگی کنند و رضایت مردم را به نحو مطلوبی جلب کنند، یا ممکن است اصحاب دعوا به عللی از جمله سنگینی هزینه دادرسی واطاله کار نخواهند، دعوای خود را در دادگاه مطرح کنند، در این صورت می‌توانند آن را نزد اشخاصی مطرح کنند که به دوستی و امانت معروفند و معلومات حقوقی و اطلاعات فنی نیز دارند. از این رو در کنار دادرسی دولتی، نوعی دادرسی غیر دولتی به وجود آمده که آن را داوری گویند. وی در ادامه تعریف خود داور را قاضی خصوصی نامیده است.
با توجه به تعاریف متعدد در زمینه داوری می‌توان گفت که داوری عبارت است از، فصل خصومت بین طرفین دعوا توسط شخص یا اشخاص منتخب طرفین، و یا دادگاه و نه توسط دولت.
و . . .فهرست مطالب:

مبحث اول: مفهوم تاریخچه و مزایای و معایب داوری
گفتاراول: مفهوم داوری
بند اول: مفهوم لغوی داوری

بنددوم: مفهوم حقوقی داوری

بند سوم: مفهوم فقهی داوری

گفتار دوم: تاریخچه داوری

گفتار دوم: تاریخچه داوری

بنداول: انگیزه‌های داوری در تاریخ حقوق اسلام

بند دوم: انگیزه‌های ظهور داوری در عصر حاضر

گفتار سوم: مزایا و معایب و علل رجوع به داوری

بند اول: محاسن و معایب داوری

بند دوم: مزایای داوری در مقایسه با دادگاه‌های دادگستری

بند سوم: علل رجوع به داوری

مبحث دوم: اقسام داوری و چگونگی تعیین داور
گفتار اول: اقسام داوری
بند اول : داوری اختیاری

و....

رفرنس درون متنی دارد

منابع دارد