زندگی نامه بزرگان علم و دانش به همراه داستان کاپیتان کوک

بخشی از متن اصلی : در قرن نوزدهم دو رياضيدان بزرگ به نام «لباچفسكى» و «ريمان» دو نظام هندسى را صورت بندى كردند كه هندسه را از سيطره اقليدس خارج مى كرد. صورت بندى «اقليدس» از هندسه تا قرن نوزدهم پررونق ترين كالاى فكرى بود و پنداشته مى شد كه نظام اقليدزندگی نامه بزرگان علم و دانش به همراه داستان کاپیتان کوک|39014366|arshad100|جان دالتون,جرج سيمون اهم,مايكل فاراده,هنري فورد,گوگليلمو ماركوني,ليزا ميتنر,آلبرت انيشتين,ديويد كراس ويت,لوييز رابرت,راسكو ال كونتز,توماس اديسون,نيكولاس اتو ,جيمز كلرك ماكس ول , جورج ادوارد الكورن,مرديت سي گوردي,لوئيس لاتيمر ,جان چارل
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان زندگی نامه بزرگان علم و دانش به همراه داستان کاپیتان کوک هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

بخشی از متن اصلی :
در قرن نوزدهم دو رياضيدان بزرگ به نام «لباچفسكى» و «ريمان» دو نظام هندسى را صورت بندى كردند كه هندسه را از سيطره اقليدس خارج مى كرد. صورت بندى «اقليدس» از هندسه تا قرن نوزدهم پررونق ترين كالاى فكرى بود و پنداشته مى شد كه نظام اقليدس يگانه نظامى است كه امكان پذير است. اين نظام بى چون و چرا توصيفى درست از جهان انگاشته مى شد. هندسه اقليدسى مدلى براى ساختار نظريه هاى علمى بود و نيوتن و ديگر دانشمندان از آن پيروى مى كردند. هندسه اقليدسى بر پنج اصل موضوعه استوار است و قضاياى هندسه با توجه به اين پنج اصل اثبات مى شوند. اصل موضوعه پنجم اقليدس مى گويد: «به ازاى هر خط و نقطه اى خارج آن خط، يك خط و تنها يك خط به موازات آن خط مفروض مى تواند از آن نقطه عبور كند.»
هندسه «لباچفسكى» و هندسه «ريمانى» اين اصل موضوعه پنجم را مورد ترديد قرار دادند. در هندسه «ريمانى» ممكن است خط صافى كه موازى خط مفروض باشد از نقطه مورد نظر عبور نكند و در هندسه «لباچفسكى» ممكن است بيش از يك خط از آن نقطه عبور كند. با اندكى تسامح مى توان گفت اين دو هندسه منحنى وار هستند. بدين معنا كه كوتاه ترين فاصله بين دو نقطه يك منحنى است.
هندسه اقليدسى فضايى را مفروض مى گيرد كه هيچ گونه خميدگى و انحنا ندارد. اما نظام هندسى لباچفسكى و ريمانى اين خميدگى را مفروض مى گيرند. (مانند سطح يك كره) همچنين در هندسه هاى نااقليدسى جمع زواياى مثلث برابر با 180 درجه نيست. (در هندسه اقليدسى جمع زواياى مثلث برابر با 180 درجه است.) ظهور اين هندسه هاى عجيب و غريب براى رياضيدانان جالب توجه بود اما اهميت آنها وقتى روشن شد كه نسبيت عام اينشتين توسط بيشتر فيزيكدانان به عنوان جايگزينى براى نظريه نيوتن از مكان، زمان و گرانش پذيرفته شد. چون صورت بندى نسبيت عام اينشتين مبتنى بر هندسه «ريمانى» است. در اين نظريه هندسه زمان و مكان به جاى آن كه صاف باشد منحنى است.

فهرست:هندسه نااقليدسى و نسبيت عام اينشتين
جان دالتون
جرج سيمون اهم
مايكل فاراده
هنري فورد
گوگليلمو ماركوني
ليزا ميتنر
آلبرت انيشتين
ديويد كراس ويت
لوييز رابرت
راسكو ال.كونتز
توماس اديسون
نيكولاس اتو
جيمز كلرك ماكس ول
جورج ادوارد الكورن
مرديت سي گوردي
لوئيس لاتيمر
جان چارلز پولاني
نیچه فیلسوف ایران دوست
نقدی بر نیچه و رندی حافظ
تأثير نيچه بر فلسفه جديد
ماكسيم گوركي
كاپيتان كوك
منابع

این فایل به همراه چکیده ، فهرست مطالب ، متن اصلی و منابع تحقیق با فرمتword در اختیار شما قرار می‌گیرد

تعداد صفحات : 64