گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسكونی شركت چكاد افزار گلستان

در 45 صفحه ورد قابل ویرایش فهرست مطالب عنوان صفحه انواع ساختمان 1 1- ساختمان با مصالح بنایی یا ماسونری یا ساختمان با دیوار باربر 1 2- ساختمان های اسكلت بتن مسلح 1 مراحل اجرایی ساختمان 2 سفت كاری 3 نازك كاری 3 پیاده كردن نقشه و عملیات خاكی 3 گودبرداریگزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسكونی شركت چكاد افزار گلستان|40089198|arshad100|گزارش کاراموزی اجرای ساختمان مسكونی شركت چكاد افزار گلستان,کاراموزی اجرای ساختمان مسكونی شركت چكاد افزار گلستان,کارورزی اجرای ساختمان مسكونی شركت چكاد افزار گلستان,دانلود گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسكونی شركت چكاد افزار گلستان,اجرای ساختمان مسكونی شركت چكاد افزار گلستان,اجرای ساختمان مسكونی ,شركت چكاد افزار ,گلستان
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسكونی شركت چكاد افزار گلستان هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

در 45 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

عنوان صفحه

انواع ساختمان 1

1- ساختمان با مصالح بنایی یا ماسونری یا ساختمان با دیوار باربر 1

2- ساختمان های اسكلت بتن مسلح 1

مراحل اجرایی ساختمان 2

سفت كاری 3

نازك كاری 3

پیاده كردن نقشه و عملیات خاكی 3

گودبرداری محل زیرزمین 6

پی كنی 7

پی سازی 7

پی های غیر مسلح 7

پی های مسلح 8

انواع فنداسیون های گسترده بتون مسلح‌ 9

آرماتور گذاری 10

آرماتورهای طول یا راسته 12

خاموت 12

ادكا 13

بتن ریزی 13

دیوارها 14

- دیوارهای حایل 15

- دیوارهای باربر 15

- دیوارهای زیرزمین 15

- دیوارهای غیرباربر 16

- دیوارهای برشی 16

ستون 17

نكاتی در مورد ستونهای لاغر 18

پله های بتن مسلح 19

انواع پله های بتن مسلح 19

آجر 20

قیر 20

گونی 21

عایق كاری با قیر و گونی 23

ساختمان های اسكلت فلزی 28

مزایای ساختمانهای اسكلت فلزی 28

شیب بندی 30

اجرای پله 30

سقف تیرچه و بلوك 31

اندود ها 32

گچ 37كاشی كاری 37

تاسیسات مكانیكی 38

سنگ 39

شیشه 41

در و پنجره 43

انواع در و پنجره در ساختمان های مسكونی 44

درها 44

نماها 44

درهای خارجی 44

انواع سنگ چینی 45

مقدمه :در سالهای اخیر دانشجویان زیادی در رشته عمران سراسر كشور پذیرفته می شوند و به همین نسبت فارغ التحصیلان این رشته یعنی مهندسان عمران هم با سرعت پا به عرصه كار می گذارند .

مهندسی عمران شغلی پشت میزی نیست و یك فارغ التحصیل باید به امور اجرایی كاملا تسلط داشته باشد . در این بین دانشگاهها با ارایه واحدهایی نظر آزمایشگاهها واجرا و واحدهایی نظیر اینها مخصوصا كارآموزی سعی در یاری دانشجویان برای تلسط بر امور اجرایی دارند . با این حال بسیاری مشاهده می شوند كه از مهارت اجرا بهره مند نیستند .

امید است در سالهای آتی باتغییراتی در سیستم ارائه واحد عمران تعداد واحد های كاراموزی و ترمهای آن افزایش پیدا كند .
انواع ساختمان :

انواع ساختمان از نظر سیستم، باربری قطعات ساختمان و نوع مصالح به كار رفته در سیستم باربر ساختمان آنها را به پنج قسمت تقسیم می شود :1- ساختمان با مصالح بنایی یا ماسونری یا ساختمان با دیوار باربر :

دراین نوع ساختمان ها باربرهای كف و سقفها و دیوارها به دیوار منتقل شده و از دیوار به پی و از آنجا به زمین انتقال می یابد به همین خاطر این گونه ساختمان ها به ساختمان های با دیوار باربر نیز موسوم اند.

از نظر مصالح دیوار باربر دیوارهای آجری، دیوارهای سنگی و دیوارهای با بلوك سیمانی را می توان نام برد. دیوارهای خشتی و گلی هم در بعضی از روستاهای دوردست هنوز كاربر دارد كه چون مقاومت چندان برابر زلزله ندارند در حال منسوخ شدن بوده و ساخت آنها توصیه نمی گردد مگر در موارد خیلی ضروری و آن هم با ایجاد تسهیلات لازم.

بر طبق آئین نامه ماده 2800 (طرح ساختمان در برابر زلزله) به علاوه ی طبقه زیر زمین می توان ساخت و چنانچه تعداد طبقات بیشتر باشد مجاز به ساخت این گونه ساختمان ها نیست.2- ساختمان های اسكلت بتن مسلح :

در این جا مانند قابهای فلزی بار توسط قاب عمل می شود. فقط جنس قاب از بتن مسلح می باشد منظور از بتن مسلح بتنی است كه در داخل آن به تعداد لازم و كافی میلگردها كار گرفته شده و هر دوی مصالح (بتن و میلگرد) در مقاومت قطعه در برابر بتنهای فشاری مقاومت می نماید البته بتن در برابر تنشهای كششی مقاومت كرده و گاهی در مقابله با تنشهای فشاری هم با بتن مشاركت می كند.مراحل اجرایی ساختمان :

اجرای یك ساختمان را می توان به سه مرحله عملیات خاكی، سفت كاری و نازك كاری تقسیم نمود.

عملیات خاكی شامل پیاده كردن نقشه تسطیح زمین، پی كنی، گود برداری، حفر چاه های فاضلاب و از این قبیل كارها می باشد .سفت كاری :

اصولاً به اجرای اسكلت بندی ساختمان مربوط می شود. كه شامل پی سازی، دیوار چینی، عایق كاری، اسكلت بندی و ستون، تیرریزی اجرای سقف شیب بندی و از این قبیل مسائل می باشد.

نازك كاری :

شامل كارهایی از قبیل اندودها، سفید كاری، كاشی كاری، سنگ نما، فرش كف ، موازییك یا سنگ پلاك، نقاشی، در و پنجره ، نماسازی ، شیشه ، لوله كشی ، نصب ادوات برقی و مكانیكی و سایر موارد تا تشكیل ساختمان خواهد بود.

پیاده كردن نقشه و عملیات خاكی :

اولین مرحله از اجزای ساختمان، پیاده كردن نقشه می باشد كه عبارت است از انتقال اندازه های روی نقشه در روی زمین با ابعاد و مقیاس طبیعی. معمولاً نقشه پی كنی یا پی سازی را در روی زمین پیاده می نمایند بهتر است قبل از پیاده كردن نقشه روی زمین مورد احداث تسطیح گردیده و كلیه مواد و خاكهای زائد و نباتی وریشه های احتمالی گیاهان، برداشته و از محل كارگاه خارج گردد.

پیاده كردن نقشه را می توان به دو صورت انجام داد :

1- با استفاده از دوربین نقشه برداری برای ساختمان ها با پلان بزرگ و متنوع

2- با استفاده از متر و طناب برای ساختمان های معمولی

در اینجا فقط روش استفاده از متر و طناب برای پایده كردن نقشه شرح داده می شود:

برای پیاده كردن نقشه وسایل مورد نیاز برای كار شامل متر، طناب میخ چوبی و گچ می باشد در صورتی كه زمین دارای شیب باشد به شمشه، تراز و شاقول نیز نیاز
می باشد. منظور پیاده كردن زوایای قائمه در روی زمین است كه با استفاده از قضیه فیثاغورت در زمین مثلث قائم الزاویه عمل پیاده كردن نقشه را انجام می دهیم . در مثلث قائم الزاویه مربع وتر برابر است با مجموع مربعات دو ضلع دیگر :

حال اگر مثلثی داشته باشیم كه طول و عرض اضلاع آن 5 متر و دیگر اضلاع آن 3 و 4 متر باشد ، مثلث حتماً قائم الزاویه خواهد بود. زیرا روش كار بدین صورت است كه : یك محور مشخص را در نظر می گیریم بنابراین سه ضلع ساختمان معلوم و مشخص است كه این محور را به وسیله میخ كوبی در دو انتهای آن و طناب كشی مشخص می كنیم.

از یك نقطه معلوم A در روی یك محور كه یك گوشه از كار می باشد، شروع می كنیم در این نقطه A میخ چوبی كوبیده و به دور آن طناب كشی نموده و یك سرطناب را در امتداد AB قرار داده و طرف دیگر طناب را در امتداد حدود عمود بر ان قرار می دهیم.

از نقطه A به ول دقیق 4 متر در امتداد ثابت AB علامتگذرای می كنیم (نقطه B) سپس از نقطه A روی طناب و در امتداد AC به طول دقیق 3 متر علامت می گذاریم. (نقطه C) طناب را در امتداد AC آنقدر جابجا می كنیم تا فاصله BC دقیقاً 5 متر شود در این صورت محور AC عمود بر محور AB خواهد بود و زاویه قائمه ABC پیاده شده است به همین ترتیب می توان ساختمان را پیاده نمود. برای كنترل از صحت پیاده شدن بایستی مستطیل پیاده شده را در نظر گرفت و قطرهای اصلی آن را اندازه گرفته كه بایستی با هم برابر باشند. چنانچه برابر بود عملیات به درستی انجام شده و در غیرن این صورت بایستی مجدداً كنترل شود.

نقشه های ساختمان معمولا در دو جهت عمود بر هم محوربندی شده اند كه این محورها در یك جهت با اعداد و در دو جهت عمود با حروف مشخص شده اند. هدف از پیاده كردن نقشه تعیین محل این محورها در روی زمین است كه به توجه به ابعاد پی كنی و پی سازی و غیره این محورها برای پی كنی ، پی سازی نصب صفحه، ستون نصب ستون و دیوار چینی به كار می آید و چون در هنگام پی كنی این محورها از بین می روند، لذا آنها را تا فاصله 2 الی 3 متر به جلو و خارج انتقال داده میخ كوبی می نمایند تا در مواقع لزوم دیگر بتوان با استناد به آنها كارها را انجام داد . مسأله دیگر این است كه از نظر كارهای ارتفاعی بایست یك نقطه ثابت و مشخص در روی زمین در نظر گرفت كه ارتفاع بقیه نقاط ساختمان سازی نسبت به آن سنجیده شود ، این نقطه مشخص كه به نمال می تواند با مشخص كردن محلی از دیوار همسایه باشد، با بتن ریزی با ابعاد دلخواه مثلاً 20*20 در 40 سانتی متر در نقطه خارج از ساختمان تعیین نمود.

عملیات خاكی در ساختمان شامل موارد زیر است :

1- برداشت خاكهای زائد و نباتی و ریشه كنی درختان و گیاهان و خارج نمودن آنها از محل مورد احداث

2- تسطیح و رگلاژ و در صورت لازم غلطك زنی و كوبیدن

3- پی كنی جهت اجرای فنداسیون (پی)

4- گودبرداری محل احداث زیرزمین

5- كانال كنی برای محل احداث كانال های تأسیسات

6- حفر چاه های فاضلاب

7- خاك ریزی كف اتاقها به میزان لازم در طبقه مجاور زمین طبیعی (طبقه همكف) با خاك مناسب و كوبیدن آنها با وسائل مناسب.

قیر :

قیر یك ماده سیاه رنگ سختی است كه با خاصیت چسبندگی كه درگرما به تدریج ذوب و آهكی می شود و به صورت معدنی و پالایشی یا نفتی تولید می گردد . قیر در انواع مختلف تهیه می گردد :
مشخصات عمومی قابل توجه در كلیه قیرها عبارتند از :‌

1- چسبندگی 2- رنگ ثابت 3- قابلیت ارتجاع 4- غیر قابل نفوذ بودن در برابر آب با رطوبت 5- قابلیت حل در بعضی از حلال ها بدون از دست دادن خواصش 6- مقاوم در مقابل اسیدها و بازها و نمك 7- تشكیل دهنده قشر نازك پایدار بر روی اجسام مختلف 8- عایق در مقابل جریانهای الكتریكی قیر در بعضی موارد برخی ازویژگی های خود را از دست می دهد . به طوری كه نمی توان به خوبی از آن استفاده كرد ای موارد عبارتند از :

1) در حرارت زیاد تجزیه شده وتوام با اشتعال به ذغال تبدیل می شود . هنگام حرارت دادن قیر جهت ذوب و مصرف آن بایستی دقت نمودكه قیر سوخته . خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهد وجود آب در داخل قیر در حال گرم شدن باعث شعله ور شدن و در نتیجه سوختن آن می گردد كه در این مورد بایستی دقت لازم بعمل آید . علامت قیر سوخته آن است كه رنگ آن قهوه ای بوده وخاصیت چسبندگی ندارد ودر حالی كه قیر سالم دارای رنگ مشكل براق وچسبنده است .

2) در محیط مرطوب و آلوده به خاك نرم چسبندگی ندارد .

3) در مقابل فشار و حلال ها تغییر شكل می دهد .

گونی :

به عنوان الیاف نگهدارنده قیر به كار می رود ، گونی مورد مصرف برای عایق كاری بایستی درجه 1 ( ریز بافت ) بوده و كلیه سوراخ های آن با قیر پر گردد . گونی بایدكاملاً سالم وعاری از هر گونه آلودگی از قبیل مواد روغنی باشد . هنگام مصرف گونی نبایستی چروكیده باشد و وزن گونی بایستی حدود 350 الی 400 گرم باشد .

كلیات در مورد عایق كاری رطوبتی :

1) سطح زیر عایق كاری باید صاف وتمیز باشد ، بنابراین زیر عایق را به ضخامت حداقل 2 سانتی متر با یك قشر ملات ماسه سیمان به صورت لیسه ای اندود
می نمایند . ( لیس زدن ) تا بستری مناسب برای ایزولاسیون ایجاد گردد .

در عایق كاری بام به جای اندود ماسه و سیمان می توان از یك یا چند لایه آسفالت نرم به ضخامت حداقل 2 سانتی متر استفاده نمود .

2) عایق كاری باید بر روس سطوح و مرطوب و نم دار به هیچ وجه مجاز نیست .

3) هنگام بارندگی به هیچ وجه نباید عمل عایق كاری انجام پذیرد .

4) به كار بردن میخ برای نصبت ورق های عایق كاری ممنوع می باشد .

5) در محل هایی كه عایق كاری در بیش از یك لایه انجام میگیرد ، لایه های متوالی بایستی عمود قرار بگیرند .

6) ورق های عایق بایستی حداقل به اندازه 10 سانتی متر با یكدیگر هم پوشانی داشته باشند و با قیر كاملاً به یكدیگر بچسبند .

) عایق كاری روی دیوارهای اجرا شده در پایین تر از سطح زمین ( یعنی دیوار با خاك در تماس می باشد و بایستی به وسیله یك دیواره آجری 11 سانتی با ملات ماسه سیمان محافظت گردد ، لبه بالای عایق كاری هیچ گاه نباید پایین تر از تراز طبیعی زمین یا سطح تمام شده باشد

8) در حین اجرای عملیات سطح عایق كاری شده باید از هر گونه آسیب دیدگی و یا مجاورت در برابر عوامل خورنده نظیر آهك محافظت شود.عایق كاری با قیر و گونی :

در عایق كاری با قیر و گونی یك سری نكات كلی بایستی رعایت شوند كه اهم آنها عبارتند از :

1) در دمای كمتر از 4 درجه سانتی گراد انجام نگیرد .

2) به قیرهای مصرفی جهت ذوب كردن بیش از 177 درجه سانتی گراد حرارت داده نشود ، حرارت بیشتر خواص قیر با به دشت كاهش می دهد .

3) قیر باید تا هنگامی كه گرم و به صورت روان است ، مصرف شود .عایق كاری دیوارهای زمین :

همان گونه كه گفته شد در كلیه قسمتهای پشت دیوار خاكریزی می شود و یا در پشت دیوار خاك قرار دارد ،‌ من جمله دیوار زیر زمین ، كه جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل دیوار بایستی آن را عایق بندی نمود .

نحوه كار به این صورت است كه پس از كرسی چینی عایق افقی روی كرسی رفت و برگشت قائم انجام می دهیم . برگشت قائم قیر و گونی حداقل به ارتفاع 20 سانتی متر بایستی انجام شود . همان طوری كه گفته شد سطح زیر قیر و گونی بایستی اندود سیمان و ماسه لیسه ای شود .

پس از اجرای اندود ماسه و سیمان لیسه مراحل اجرای قیر و گونی به ترتیب زیر می باشد :

1- پخش یك لایه قیر 60/70 ( قیرشل ) مذاب به مقدار 5/1 كیلوگرم به متر مربع بر روی سطح ماسه سیمان لیسه ای به طور یكنواخت .

2- در حالی كه قیر هنوز گرم است ، یك لایه گونی روی آن گسترده و بر روی سطح فشار داده شود به طوری كه در تمام نقاط كاملاً به قیر بچسبد .

3- لایه از قیر مذاب 60/70 به مقدار یك كیلوگرم در هر متر مربع به طور یكنواخت بر روی گونی فوق پخش شود به طوری كه تمام سطح گونی را بپوشاند .تذكر :

در مناطق گرمسیر و یا در مواردی كه ممكن است قیر به واسطه مجاورت با دودكش ها و یا لوله های آب گرم ،‌گرم شود به جای قیر شل 60/70 باید مخلوط به نسبت دو سوم قیر 60/70 (قیرشل) و یك سوم قیر 25/85 ( قیر سفت ) به كار رود .مراحل اجرای قیر گونی دوار زیر زمین به ترتیب زیر است :

1- اجرای یك تیغه آجری 11 سانتی باملات ماسه و سیمان از روی كف كرسی تا كف زمین طبیعی یا كف تمام شده محوطه تیغه جهت محافظت از عایق قیر و
گونی می باشد .

2- اندود ماسه سیمان لیسه ای به ضخامت 2 الی 3 سانتی متر روی تیغه محافظ مذكور اجرا می شود .

3- پخش یك لایه قیر60/70 به طور یكنواخت و در حالت مذاب بر روی اندود ماسه سیمان فوق ، پخش قیر از بالا به پایین انجام میگیرد . قیر باید سطح را كاملاً بپوشاند و هیچ منفذی بدون قیر اندود باقی نماند .

4- چسباندن گونی روی قیر فوق در حالی كه قیر هنوز گرم است كه به صورت گسترده بر روی سطح فشار داده شود به طوری كه در تمام نقاط كاملاً به قیر بچسبد .

چنانچه لایه های گونی به صورت افقی نصب شوند ، بهتر است كه انجام كار با چسباندن گونی از پایین به بالا صورت گیرد .

همان گونه كه گفته شد ، لایه های گونی حداقل 10 سانتی متر هم پوشانی داشته باشند

5- بعد از اینكه در كل سطح گونی نصب شد مجدداً یك لایه قیر 60/70 به مقدار یك كیلوگرم در متر مربع به طور گسترده و یكنواخت بر روی گونی فوق اندود می شود به طوری كه تمام سطح كار كاملاً از اندود قیر پوشانده شود و هیچ منفذی باقی نماند چنانچه خواسته باشیم از دو لایه گونی استفاده نمائیم لایه دوم بایستی در جهت عمود بر لایه قبلی انجام گیرد . پس از انجام ایزولاسیون به طریق فوق دیوار اصلی زیر زمین را چسبیده این لایه ایزولاسیون اجرا می كنند .

بایستی دقت نمود كه هنگام آجر چینی آسیب به قیر گونی انجام شده نرساند .

عایق روی كرسی چینی ( پی ) :

پس از انجام كرسی چینی و همچنین لبه های قائم را به ارتفاع حداقل 20 سانتی متر اندود ماسه سیمان لیسه ای كشیده و سپس به طریق مشابه قبلی قیر گونی انجام شود . جهت جلوگیری از آسیب دیدگی قیر و گونی به ویژه در محل درها كه دیوار چینی نمی شود و یا مكان هایی كه ممكن است دیوار چینی بعداً انجام شود بهتر است روی قیر گونی انجام شده و یك لایه اندود ماسه سیمان كشیده شود .

در ساختمان ها با مصالح بنایی معمولاً پس از تاجرای عایق قیرگونی روی آن یك رج آجر می چینند كه هم مبنای اداره كار در ارتفاع می باشد و هم عایق قیر گونی از صدمات احتمالی محافظت می شود .عایق پشت بام :‌

بامها به طور كلی بر دو نوع هستند : 1 – بام های شیب دار 2- بام های مسطح

اجرای بام های شیب دار بیشتر در نقاطی كه بارندگی زیاد است ، مانند شمال ایران رواج گسترده داشته و اجرای خاص خود را دارد و بیشتر به صورت خرپای اجرا شده و یونش روی آن معمولاً ورقهای گالوانیزه یا ورقه های آز نسبت سیمانی نظیر ایرانیت و یا انواع دیگر آن می باشد .

مراحل اجرای عایق بام و نظایر آنها :‌

1) پس از اجرای سقف ( طاق ضربی ، تیرچه بلوك یا هر سیستم دیگر ) با استفاده از بتن سبك پشت بام را شیب بندی می نمائیم . این شیب بیش از 1 تا 3 درصد به سمت ناودان ها می باشد .

عمل شیب بندی توسط كروم بندی انجام می پذیرد ، به این ترتیب كه با ریسمان كشی و یا آجرچینی از بلندترین نقطه شروع و با پایین ترین نقطه كه محل ناودانها می باشد ، سیستم كلی پشت بام را مشخص نموده و در فواصل بین كروم بندی ها این بتن سب را می ریزند و بدین طریق سطح شیب دار به دست می آید .

2) پس از تمیز كردن سطح شیب دار فوق یك قشر ملات ماسه سیمان به ضخامت حداقل 2 سانتی متر و با عیار 1 به 4 ( 300 كیلوگرم بر متر مكعب ) اندود می شود . اندود باید بهصورت صاف یا لیسه ای باشد به جای اندود ماسه و سیمان می توان از آسفالت نرم با همین ضخامت استفاده شود .

3) یك قشر قیر مذاب 60/70 به مقدار حداقل 2 كیلوگرم در متر مربع یكنواخت روی سطح فوق پخش می شود به طوری كه تمام سطح را بپوشاند .

4) یك لایه گونی خشك و تمیز بدون چروك بر روی سطح قریی فوق كشیده
می شود و با فشار آنرا كاملا به قیر می چسبانیم به طوری كه در تمام نقاط كاملا به قیر بچسبد .

5) قشری از مخلوط قیر 60/70 و قیر 85/25 به نسبت مساوی و به صورت مذاب و به مقدار 5/1 كیلوگرم در هر متر مربع به طور یكنواخت بر روی گونی پخش می گردد .

6) مجددا یك لایه گونی مطابق بند 4 بر روی اندود قیری فوق اجرا می شود این لایه گونی در جهت عمود با لایه اولی بایستی اجرا شود .

7) لایه ای مخلوط از قیر مذاب 6/70 ، 25/85 به نسبت 1 به 2 به مقدار 5/1 كیلوگرم بر متر مربع بر روی آخرین لایه گونی به طور یكنواخت كه تمام سطح را بپوشاند پخش گردد .

8) پس از انجام عایق قیر گونی به طریق فوق جهت محافظت از آن بایستی روی آن را با آسفالت یا موزائیك فرش پوشاند . در صورتی كه پوشش محافظ آسفالت باشد ، باید روی عایق را با یك قشر 3 سانتی آسفالت به عیار 160 تا 180 كیلوگرم بر متر مكعب پوشاند و با غلطك دستی كاملاً متراكم نمود . اما چنانچه پوشش محافظ عایق موزائیك یا آجر سیمانی باشد بهتر است كه یك قشر ماسه درشت به ضخامت حداقل 5 سانتی متر روی عایق پخش گردد . برای جلوگیری از داخل شدن دانه های ماسه به داخل ناودان ها ، اطراف سوراخ ناودان را با جدار فلزی مشبك گالوانیزه می پوشانیم پس از پخش كردن ماسه فوق ، روی آن را با موزائیك یا آجر سیمانی بدون ملات فرش می نمایند فقط لاز درزها را با دوغاب سیمانی یا ماسه نرم یاخاك سنگ پر می كنند .