کارآموزی شرکت کارا تلفن - سالن دیجیتال – سوییچ

فهرست مطالبعنوان........................................ صفحهفصل اول: مقدمهفصل دوم بخش اول: كلیات سیستم KTDSS...................... 1-1) كاربردهای سیستم .............................................. 1-2) تكنولوژی ساخت 1-3) ظرفیت سیستم 1-4) پیكره بندکارآموزی شرکت کارا تلفن - سالن دیجیتال – سوییچ|40109575|arshad100|قابلیت گسترش سیستم,پیكره بندی سخت افزار KTDSS4,ظرفیت سیستم K T D SS4
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان کارآموزی شرکت کارا تلفن - سالن دیجیتال – سوییچ هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .فهرست مطالبعنوان........................................ صفحهفصل اول: مقدمهفصل دوم

بخش اول: كلیات سیستم KTDSS......................

1-1) كاربردهای سیستم ..............................................

1-2) تكنولوژی ساخت

1-3) ظرفیت سیستم

1-4) پیكره بندی سیستم..............................................

1-5) امكانات سیستم

بخش دوم: ساختار سخت افزار........................

2- ساختار سخت افزار...............................

2-1) واحد كنترل اصلی (Control Unit).....................

فصل سوم

بخش سوم: كارایی سیستم KTDSS........................

3- كارایی سیستم...................................

3-1) قابلیت تحمل خرابی (Fault Tolerant)..............................

3-2) قابلیت گسترش سیستم.........................................

3-3) ترافیك سیستم

3-4) امنیت شارژینگ..............................................

3-5) سرویسهای مربوط به مشتركین سیستم..............................

بخش چهارم: مشخصات الكتریكی و مخابراتی سیستم KTDSS

4- مشخصات الكتریكی و مخابراتی سیستم KTDSS........

4-1) مشخصات سیستمی...............................

4-2) مشخصات الكتریكی.............................


فهرست اشكال

عنوان.......................................... صفحه

فصل دوم: بخش اول

شكل (1-1) كاربردهای سیستم KTDSS....................

شكل (1-2) ارتباط مشتركین و شبكه با KTDSS...........

بخش دوم

شكل (2-1-الف) شمای ساختار سخت افزار................

شكل (2-1-ب) شمای ساختار سخت افزار KTDSS4...........

شكل (2-2-الف) شمای كلی واحد كنترل اصلی (CV) در KTDSS2

شكل (2-3-الف) شلف CU و نحوه قرارگیری كارتها در آن (نوع 1 ) KTDSS3

شكل (2-3-ب) شلف CU و نحوه قرارگیری كارتها در آن در سیتسم KTDSS4

شكل (2-6) نحوه توزیع شریانهای كارت MSW در دو ساختار Large Small

فصل سوم : بخش سوم

شكل (3-2) امكان گسترش سیستم بر اساس سیگنالینگ SS7 و استفاده از شبكه محلی بین سیستم.....................................

فصل اول


مقدمه:

شركت كارا تلفن به دنبال هدف تولید مراكز تلفن در رنجهای مختلف پس از تكمیل ظرفیتهای خود در رنج مراكز تلفن سانترال، اكنون سیستم تمام دیجیتال خود را كه از 256 پورت تا 16000 پورت قابل گسترش است، به صنعت مخابرات و ارتباطات تقدیم می‌كند.

هدف از ساخت چنین سیستمی، كارایی بالا در سطح استانداردهای جهانی در عین پائین بودن قیمت و سادگی نصب و نگهداری و مدیریت سیستم در شبكه مخابراتی است. این سیستم می‌تواند بصورت RX (Rural exchange)، PABX ، LX ( Local exchange)، LTX ( Local /Transit exchange )، TX ( Transitexchange) مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه قابلیت انعطاف كاملی به جهت برخورداری از سیستم كنترل SPC دارد.

این مدرك به منظور آشنائی هرچه بیشتر پرسنل مدیریت و نگهداری سیستم سوئیچ KTDSS تهیه گردیده است و هدف از آن ارائه اطلاعات كلی دراین زمینه می‌باشد كه از بخش‌های زیر تشكیل یافته است:

فصل دوم


بخش اول

كلیات سیستم KTDSS


1ـ كلیات سیستم KTDSS

در این بخش ابتدا به توضیح كاربردهای سیستم پرداخته و سپس ظرفیت سیستم را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در انتها نحوة پیكره‌بندی سیستم و امكانات نرم‌افزاری و سخت افزاری آن را بطور اجمال تشریح می‌كنیم.

1ـ1) كاربردهای سیستم

به دلیل ساختار كاملاً مدولار و بلوكی سیستم سوئیچ و باتوجه به وجود سخت افزار‌ها و رابطهای استاندارد در آن و تنوع انواع خطوط مشترك و ترانك در سیستم و همچنین قابلیت گسترش آن، هر سوئیچ موردتقاضا از كم ظرفیت گرفته تا میان ظرفیت از نوع PABX، Local و یاترانزیت بااضافه كردن بلوك‌های سخت‌افزاری و مدول های نرم افزاری توسط سیستم KTDSS قابل ارائه خواهد بود. همانطور كه در شكل (1ـ1) مشاهده می‌كنید این سیستم می‌توان بصورت RX ( سیستم سوئیچ روستائی) ، PABX (سیستم سوئیچ اداری)، LX ( سیستم سوئیچ شهری)، LTX ( سیستم سوئیچ شهری و ترانزیت)، TX (سیستم سوئیچ ترانزیت) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شكل (1-1) كاربردهای سیستم KTDSS

1ـ2) تكنولوژی ساخت

طراحی سیستم KTDSS بصورت كاملاً دیجیتال بوده و كدینگ صوت از نوع PCM و نوع مالتی پلكسینگ آن بصورت زمانی ـ مكانی است. در این سیستم از خطوط سرعت بالای 2 mbps برای انتقال 32 كانال صوتی و سیگنالینگ استفاده می‌شود.

نوع كنترل در سیستم از نوع ( Stored Program control) SPC بوده و عمل سوئیچینگ و مالتی پلكس بصورت محلی و مركزی انجام می‌گیرد. سخت‌افزار سیستم بصورت توزیع شده بوده و عمل پردازش مكالمه بصورت متمركز انجام می‌شود. در این سیستم سعی شده است تا از آی سی های متداول و با كیفیت بالا از جمله آی سی های كنترلی شركت اینتل و یا رابطهای خطوط، تولیدی شركت مایتل استفاده گردد. منابع تغذیه از نوع سوئیچینگ مورد استفاده قرار گرفته و كلیه حفاظتهای لازم در آن لحاظ شده است . كنترل مركزی توسط یك پردازنده 486 DX4 و یا پنتیوم 233 mhz انجام می گیرد و به منظور حفاظت بیشتر این كنترل Dual شده است . زبانهای بكار رفته شده در سیستم عبارتند از c.c++.visual c++.delphi .

1-3) ظرفیت سیستم

1-3-1) ظرفیت سیستم K T DSS2

این سیستم در دو ساختار Large..small قابل تنظیم است كه ظرفیت ترافیكی مكالمات مشتركین در ساختار Large .0.2 ارلانگ و در ساختار small.0.37 ارلانگ در نظر گرفته شده است . لازم به ذكر است كه در سیستم 256 شماره ظرفیت ترافیكی 100% است . ظرفیت ماكزیمم سیستم در ساختار Large، 7936 پورت و در ساختار small ، 3840 پورت می باشد. تعداد ماكسیمم ترانكهای دیجیتال 30 لینك معادل 900 پورت می باشد كه اضافه شدن هر لینك دیجیتال باعث حذف شدن 64 پورت مشتركین در ساختار small و 128 پورت در ساختار Large می شود ، لازم به ذكر است كه تا ظرفیت 2048 مشترك در ساختار smallو 4096 مشترك در ساختار large، اضافه شدن لینك دیجیتال از ظرفیت سیستم نمی كاهد ، به عبارت دیگر اگر سیستم دارای 900 ترانك دیجیتال باشد می تواند در ساختار small 2048 و در ساختار Large 4096 مشترك نیز داشته باشد كه در این صورت كم كردن هر 30 ترانك دیجیتال باعث افزایش 64 مشترك در ساختار small و 128 مشترك در ساختار large می شود.

تعداد ماكزیمم ترمینالهای قابل اتصال به سیستم به منظور انجام وظائف مدیریت و اپراتوری و شارژینگ و نكهداری برابر 16 عدد می باشد كه از طریق شبكه Lan و رابط 10Base –T و یا كابل سریال RS232 به سیستم متصل می شوند.

1-3-2) ظرفیت سیستم K T D SS4

در این سیستم نیز همانند سیستم KTDSS2 می توان آن را در دو ساختار Large وsmall تنظیم نمود و همچون KTDSS2 ظرفیت ترافیكی مشتركین دارای ارلانگ 2/. در ساختار Large و ارلانگ 37/0 در ساختار Small می باشد. ظرفیت ماكسیمم سیستم در ساختار Large 16128 پورت و در ساختار small 7936 پورت می باشد. تعداد ماكسیمم ترانكهای دیجیتال 60 لینك معادل 1800 پورت بوده كه اضافه شدن هر لینك دیجیتال باعث حذف 64 پورت مشتركین در ساختار smallو 128 پورت در ساختار Large می شود، لازم به ذكر است تا ظرفیت 4096 مشترك در ساختار small و 8448 مشترك در ساختار Large اضافه شدن لینك دیجیتال از ظرفیت سیستم نمی كاهد به عبارت دیگر اگر سیستم دارای 1800 ترانك دیجیتال باشد می تواند در ساختار small 4096 ودر ساختار large 8448 مشترك نیز داشته باشد كه در این صورت كم كردن هر 30 ترانك دیجیتال باعث افزایش 64 مشترك در ساختار small و 128 مشترك در ساختار large می شود. به عنوان مثال برای یك مركز 10k (با 10240 مشترك ) می توان 1380 ترانك دیجیتال در نظر گرفت.

تعداد ماكزیمم ترمینالهای قابل اتصال به سیستم به منظور انجام وظایف o&m همچون KTDSS2 .16 عدد می باشد كه با رابط Ethernet ویا RS232 به سیستم متصل می گردد.

در جدول (1-1) مشخصات مربوط به ظرفیت سیستم در دو ساختار KTDSS2 و KTDSS4 آورده شده است.

4K)×KTDSS4(DMSW=4K

2K)×KTDSS2(MSW=2K

ماكسیمم در ساختار Large

ماكسیمم در ساختار small

ماكسیمم در ساختار Large

ماكسیمم در ساختار small

عنوان

0.2

0.37

0.2

0.37

ظرفیت ترافیكی مشتركین

128

128

62

62

تعداد 2m-hw

16128

7636

7936

3840

تعداد مشتركین آنالوگ یا ترانك آنالوگ (pots)

160

160

160

160

تعداد مشترك دیجیتال

1800

1800

900

900

تعداد ترانك دیجیتال

10

10

10

10

تعداد لینك ss7

10

10

10

10

تعداد لینك rsu

16

16

16

16

تعداد ترمینالهای o&m

جدول (1-1) ظرفیت سیستم KTDSS

1-4) پیكره بندی سیستم

شكل (1-2) نحوة ارتباط مشتركین و شبكه را با سیستم سوئیچ در حالی كه در مد LX و یا Ltx قراردارد نشان می دهد.

شكل (1-2) ارتباط مشتركین و شبكه با KTDSS

با توجه به شكل(1-2) رابطهای مشتركین و شبكه در سیستم عبارتند از :

الف) رابط مشتركین

ü خطوط مشتركین آنالوگ

ü خطوط مشتركین آنالوگ مسافت طولانی (long distance)

ü خطوط مشتركین عمومی ( coin box)

ü خطوط مشتركین pairgain

ü خطوط مشتركین دیجیتال

ب‌) رابط شبكه

ü خطوط دیجیتال PRIMARY RATE (2 mbps) با سیگنالینگ cas، ccs

ü خطوط ترانك آنالوگ

1)ترانكهای co

2) ترانكهای E&M

3) ترانكهای DoD. DiD

4) ترانك مغناطیسی (RD)

1-4-1) پیكره بندی سخت افزار

همانطور كه قبلاً به طور مختصر توضیح داده شد ، ساختار سیستم KTDSS به دو صورت KTDSS2 با شبكه سوئیچ 2K ×2Kو KTDSS4 ( با شبكه سویچ 4k× 4k) قابل ارایه می باشد كه در ادامه نحوه پیكر ه بندی این دو نوع سیستم توضیح داده می‌شود.

1-4-1-1) پیكره بندی سخت افزار KTDSS2

سخت افزار سیستم KTDSS2 از چهار یخش تشكیل شده است كه عبارت است از :

1) واحد مشتركین وترانكهای آنالوگ ( subscriber unit:su)

2) واحد كنترل و ترانكهای دیجیتال (contorol unit : cu)

3) واحد سیگنالینك شماره 7 (signaling sysre no.7 unit :ss7u)

4) واحد مدیریت و نگهداری سیستم ( operation & maintenance center : OMC)

هر 5 واحد su تشكیل یك SR( subscriber rack ) و هر 4 واحد su و یك واحد cu تشكیل یك CR ( Control Rack) می دهند در صورت وجود واحد مربوط به ss7 این واحد جایگزین یكی از su های كابین CR می شود. واحد OMC متشكل از ترمینالها و ادوات سخت افزاری لازم از جمله پرینترHUB تابلو اعلام خرابی (alarm panel) می باشد . بنا به ظرفیت سیستم و تعداد SU ها تعدادSR ها متغییر خواهد بود ولی همواره در سیستم یك CR وجود دارد.

1-4-1-2) پیكره بندی سخت افزار KTDSS4

سخت افزار سیستم KTDSS4 از 6 بخش تشكیل شده است كه علاوه بر بخش های مربوط به KTDSS2 شامل دو واحد DTU (Digital Trunk Unit) و DLU (Digital Line Unit) نیز می باشد. در این سیستم دو نوع راك وجود دارد كه یكی راك CR (Control Rack) و دیگری راكهای SR (Subscriber Rack) می‌باشد. در CR واحدهای CU SS7U DLU DTU قرار می گیرند و در هر SR ،‌5 عدد واحد (شلف) SU در نظر گرفته شده است.

1-5) امكانات سیستم

در اینجا پاره ای از امكانات و قابلیتهای سیستم ارائه می شود:

1- مطابقت با استاندارهای ITU-T ،ANSI ، ETSI

2- طراحی توزیع شده در سخت افزار و نرم افزار

3- تكنولوژی TDM –PCM

4- شبكه سوئیچ با ترافیك 100%

5- قابلیت تنظیم سیستم بصورت TX LTX LX RX PABX

6- ساختار كاملاً مدولار در سخت افزار و نرم افزار سیستم

7- قابلیت تنظیم ظرفیت سیستم در دو ساختار Small و Large

8- قابلیت تست اتوماتیك سخت افزاز بر روی تك تك خطوط مشتركین و ترانكها و بخشهای حساس سیستم

9- دوگانگی در بخش های كنترلی و حساس با تكنیك Hot Stand by

10ـ دوگانگی در منابع تغذیه سوئیچینگ با تكنیك Load share

11- استفاده از سه لینك HDLC مجزا در شبكه انتقال سیگنالینگ سیستم

12- پشتیبانی واحدهای مشتركین راه دور (Remote subscriber unit)RSU

13- پشتیبانی انواع ترانكهای آنالوگ (RD E&M DID DOD CO) و دیجیتال

14- پشتیبانی تلفنهای سكه ای با ایجاد پالس های 16 كیلو هرتز

15- امكان شماره گیری پالس و تم (DTMF) برای كلیه مشتركین

16- پشتیبانی سیگنالینگ R1 برای مكالمات بین الملل و شارژینگ CAMA

17- امكان اتصال 16 ترمینال از جمله ترمینال اپراتور ، مدیریت ،‌صورتحساب، تعمیر و نگهداری ، ترافیك سنجی و مشاهده خرابی

18- امكان وجود یك ترمینال برای انجام وظائف مختلف اپراتوری ،‌مدیریت و … بصورت همزمان

19- امكان قرارگیری هر كدام از ترمینالها در راه دور

20- مجهز به منابع ذخیره و بازیابی مط.ئن اطلاعات(SSD بصورت نیمه هادی)

21- استفاده از زبانهای سطح بالای (Visualc++ Delphi C++ C) در كلیه بخشهای نرم افزار

22- امكان Load شدن كلیه بخشهای نرم افزاری سیستم از ترمینال OMC و یا از راه دور

23- محیط كاملاً گرافیكی تحت سیستم عامل Windows98 و WinNT برای ترمینالهای قابل اتصال به سیستم

24- انعطاف كامل در تغییر شماره های مشتركین ،‌كدهای دستیابی به ترانكها و قابلیتهای سیستم

25- امكان تجهیز سیستم به سیگنالینگ شماره 7 (SS7)

26- امكان سرویس های announcement و voicemail

27- امكان قرارگیری كارت (Pair gain)PCM4 بجای كارتهای مشتركین آنالوگ

29- مجهز به تابلوی اعلام خرابی با امكان صوتی و تصویری (Alarm Panel)

30- مجهز به مشتركین دیجیتال

31- قابلیت وجود دو نوع شارژینگ LAMA و CAMA در سیستم

32- مجهز به پروسسورهای Pentium 233 MHZ 486 DX4-100(cisc)

33-امكان ارسال شماره مشترك مبدا به مشترك مقصد (Caller –ID)