گزارش كارآموزی: شهرداری منطقه 2

فصل اول : آشنایی كلی با مكان كارآموزی و قوانین مهم آن فصل اول : آشنایی كلی با مكان كارآموزی و قوانین مهم آن برای گذراندن كارآموزی مكانی دولتی را انتخاب كرده ام كه مربوط به رشته معماری هم می شود . یعنی شهرداری گرگان كه در آن برای ساخت یك ساختمان مسكونگزارش كارآموزی: شهرداری منطقه 2|40109595|arshad100|کارآموزی شهرداری منطقه 2,آشنایی کلی با مكان کارآموزی و قوانین مهم آن,طرح تفصیلی شهرداری گرگان
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان گزارش كارآموزی: شهرداری منطقه 2 هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

فصل اول :

آشنایی كلی با مكان كارآموزی و قوانین مهم آن

فصل اول : آشنایی كلی با مكان كارآموزی و قوانین مهم آن

برای گذراندن كارآموزی مكانی دولتی را انتخاب كرده ام كه مربوط به رشته معماری هم می شود . یعنی شهرداری گرگان كه در آن برای ساخت یك ساختمان مسكونی و یا با كاربری دیگر مجوز داده می شود .شهرداری مكانی پر رفت و آمد و پر دغدغه ای است . سر و كار زدن با ارباب رجوع و یا هر قشری از جامعه و رفتار درست با آنها بسیار مهم می باشد و كنترل كردن این فضاها بسیار مشكل می باشد به همین دلیل از بخش های مختلفی تشكیل شده است كه هر بخش دارای كارمندهای خاص خودش است كه د ارای تخصص و تجربه می باشند . در شهرداری فضاهایی از قبیل بخش شهرسازی و واحد عمران و بخش نوسازی و در آمد و دبیرخانه ، بانك ، اتاق معاونین و شهردار و غیره است

در این مكان باید برای برخورد درست با همكاران سنجیده تر رفتار كنیم . در شهرداری مسائلی قابل ذكر و مهم می باشد .

1- برای واحدهای زیر 75 متر مربع 5/12 متر مربع پاركینگ نیاز دارد

2- برای دو واحد كه تراز 50 متر مربع پاركنیگ نیاز است

3- برای واحدهای اداری به ازای هر 1 متر مربع 25 متر مربع پاركینگ نیاز دارد .

4- برای واحد تجاری و باب به ازای هر باب 25 متر تا 50 متر مربع پاركینگ

برای واحد آموزشسی به ازای هر 1 متر مربع متر مربع پاركینگ نیاز است .

برای واحدهایی در سایت اداری به ازای هر 15 متر مربع 25 مترمربع نیاز هستند .

برای واحدهای فرماتی به ازای هر 1 متر مربع 5/37 متر مربع پاركنیگ مورد قبول است .

و در اجرای طراحی و اجرای آسانسور برای ساختمانهای 4 طبقه و به بالا الزامی می باشد در معابر بالای 2 متر پنجره ساختمانها می بایستی دو جداره اجرا شود .

حداقل ارتفاع تجاری 3 متر می باشد .

در تجاری سطح معابر 12 الی 16 متر یك باب واحد تجاری و از 16 متر به بالا در واحد تجاری تا سقف 25% سطح اشغال و حداكثر 50 متر مربع مجاز است .

در جانمایی كلیه پلاكها رعایت 2/1 متر از پلاك ثبتی الزامی است ضمنا به منظور حفظ فاصله از پلاك ثبتی در سطوج نورگیرالزامی است .

رعایت حداقل 6 متر از پلاك ثبتی در مجتمع های بلند مرتبه سازه ای و 7 طبقه به بالا الزامی می باشد .

ارتفاع كنسول در معابر عمومی حداقل 5/4 متر می باشد .

سطح اشغال زیرزمین حداكثر 80% عرصه در تمام كاربریها بلامانع است .

از همه مهمتر كاربریهای ساختمان مورد بررسی می باشد .

كاربریها یعنی ساختمان های مورد استفاده چه قشری می شود . مسكونی ، اداری ، آموزشی ، خدماتی ، فضای سبز ، بهداشتی و...

كاربری اداری : به سه قسمت كه شامل كاربری اداری محله، ناحیه و مركز شهر تقسیم می شود . تراكم ساختن در سه مورد فوق به ترتیب 200% ، 220% و 240% تعداد طبقات به ترتیب 6 ،8 و 10 و سطح اشغال به ترتیب 45% ، 40% و 25% پیشنهاد شده است.

در اراضی شیب دار ارائه نقشه های دیوار محافظ و اجرای دیوار اجباری است . رعایت ضوابط ساخت مندرج در آیین نامه 2800ا لزامی است .

حداقل درز انقطاع در تراز هر طبقه برابر یك صدم ارتفاع آن تراز می باشد . معافیت تامین پاركنیگ برای واحدهای كوچك حداكثر تا دو واحد می باشد و علاوه بر آن می بایست پاركنیگ مورد نیاز تامین گردد .

طرح تفصیلی شهرداری گرگان :

( مقیاس 2000/1 كل سطح شهر گرگان با كاربری های مختلف)

مسكونی تراكم كم ، مسكونی تراكم متوسط ،مسكونی تراكم ویژه نهارخوران ، مسكونی تراكم قدیم ، آموزشی ، محور تجاری، مسكونی كارگاهی ، خدمات شهری ، خدمات حمل ونقل ، مسكونی آموزشی .

صنایع گردشگری، فضای سبز حریم ، فضای سبز عمومی ، اداری ،ورزشی ، درمانی ، بهداشت درمانی ، جهانگردی ، پذیرایی ، مذهبی.

در طرح تفصیلی به صورت نقشه مشخص شده به رنگهای مختلف و بافت قدیم و بافت جدید شهر را مشخص می كند و كاربری متن مورد بررسی را نمایش می دهد . در طرح تفصیلی شهر چگونگی كاربری هر ساختمان و تغییرات كاربری ها را بررسی می كنند و جریمه های لازم برای هر منطقه با كاربری معلوم شده را مشخص می نماید .

در خیابانهای با عرض بیش از 20 متر در صورتیكه احداث ساختمان غیرمسكونی باشد ، درمانی ،آموزشی ، ورزشی و تجمع های تجاری فرهنگی ، مذهبی ، جهانگردی پذیرایی مد نظر باشد . عقب نشینی حداقل 5 متر از بر خیابان الزامی است و در ساختمان دولتی و اداری به ترتیب در معابر بالای 20 متر و 10 متر ودر معابر كمتر از 20 متر 6 متر عقب نشینی از برخیابان می باشد .

فصل دوم

ارزیابی ( بخش های مرتبط با رشته علمی كارآموز)

فصل دوم

ارزیابی ( بخش های مرتبط با رشته علمی كارآموز):

بخش هایی كه از اول من در آن فعالیت نموده ام و با كار آنها آشنا شدم بخش شهرسازی می باشد .

در شهر سازی منطقه دو گرگان از ابتدا كار یك پرونده ساختمانی شروع به كار شود در شهرسازی پر كردن فرم های مربوطه و درخواست ارباب رجوع می باشد كه با پر كردن فرم ها و درخواست آن مشخص می شود .

بخش اول ( خلاصه دهی و نوبت ) : بعد از درخواست مشخص شده ارباب رجوع و بررسی پرونده قدیم در شهرداری و دادن اطلاعات جدید به سیستم و انتخاب مامور بازدید به مامور بازدید ارائه می شود . مامور بازدید با فرم های ارائه شده و بررسی آنها و روز نوبتی كه برای بازدید صورت گرفته مكان ملك و ساختمان و یا زمین بایر را می بیند و نظر خودش را اعلام می كند .

بخش دوم ( مامور بازدید): پس از دادن گزارش بازدید مهندسین مربوطه فرم های گزارش بازدید به ( بخش سوم – كنترل نقشه ) انتقال داده می شود كه قبل از آن با گزارش بازدید مشخص می شود . ابعاد زمین و برهای ساختمان و زمین مربوطه به خیابان یا كوچه و نیز مساحت تقریبی زمین طبق بازدید مامور كه مشخص می شود عدم خلاف و یا صدور پروانه و یا پایانكار و یا تمدید پروانه به آن ساختمان تعلق می گیرد یا خیر .

در بخش كنترل نقشه بعد از بررسی كردن و محاسبات نقشه مقدار خلافی های ساختمان مشخص می شود و كنسول ها و پیش آمدگی های ساختمان را مورد بررسی قرار می دهند

اگر در ساختمان نقشه ها با گزارش مامورد بازدید همخوانی نداشته باشد باید عدم خلاف صادر شود و جریمه مربوطه توسط فرم عدم خلاف معین شود .

بخش 4(صدورعدم خلاف): و همینطور انتقال نقشه به طرح تفصیلی و تعیین نوع كاربری زمین ومیزان تراكم آن زمین بر اساس طرح تفصیلی معین شود كه (بخش 5- طرح تفصیلی) می باشد كه در طرح تفصیلی كه نوع زمین و كاربری و میزان تراكم و منقطه آن مشخص شد و هیچگونه مشكلی زمین و یا ملك نداشت. رئیس شهرسازی با مهر و امضاء آن تایید می شود و به بخش واحد عمران و محاسبات انتقال می دهند.