پژوهش نقشه برداری زمینی و زیرزمینی

نقشه برداری زیر زمینی: نقشه برداری زیر زمینی كه در غرب آن را با كلمه لاتین UNDER ground surveying میشناسند، شاخه ای از رشته مهندسی نقشه برداری است كه شامل طراحیپژوهش نقشه برداری زمینی و زیرزمینی|40193550|arshad100|نقشه برداری زمینی ,نقشه برداری زیر زمینی,معدن ,گالری,تونل ,رمپ,نقشه برداری ژئودزی ,شبکه بندی نقشه ترازیابی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان پژوهش نقشه برداری زمینی و زیرزمینی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

نقشه برداری زیر زمینی:

نقشه برداری زیر زمینی كه در غرب آن را با كلمه لاتین UNDER ground surveying می‌شناسند، شاخه ای از رشته مهندسی نقشه برداری است كه شامل طراحی تونل، عملیاتهای اجرا و هدایت ، حفاری و بلاخره برداشت فضاهای موجود طبیعی و مصنوعی زیر زمین به منظور تهیه نقشه از آنها با توجه به شرایط خاص نقشه برداری در زیر زمین می باشد. در اهمیت نقشه برداری و پیشرفتهای آن می توان به ایجاد تونل زمینی در زیر دریایی دانش كه ارتباط بین پاریس و لندن را بر قرار كند اشاره كرد.

در کل منظور از نقشه برداری زیر زمینی کلیه عملیات و محاسبات نقشه برداریست که برای تعیین موقعیت و حدود و مشخصات عوارض در زیر سطح زمین به کار می روند.عوارضی که موضوع این برداشت قرار می گیرند عبارتند از : چاه ها ، دالان ها یا راهروهای زیرزمینی – غارهای زیرزمینی که ممکن است به صورت انبار یا پناهگاه مورد استفاده قرار گیرند – تونل ها- معادن و منابع زیرزمینی و غیره. برای دسترسی به منابع در معدن غالباً باید به وسیله چاه ها و راهروها از سطح زمین به محل آن ها دست یافت. برای عبور کابل های برق و آبرسانی نیز از راهروهای زیرزمینی استفاده می شود. نقشه برداری زیر زمینی شامل موارد زیر می باشد:

1-. طراحی (deign) در مرحله شروع پروژه

2-اجرای عملیات حفاری (unearth control) هدایت تونل را بر عهده دارد.

3-تهیه نقشه برداری از زیر زمین

اصطلاحات نقشه برداری زیر زمینی:

1- زیر زمین (UNDER ground): در اصطلاح عام به عوارض قابل دسترسی و یا طبیعی در داخل زمین می گویند.


2-معدن (MINE): مجموعه تاسیسات زمینی و دانالهای زیر زمین كه به منظور هدف خاصی احداث شده را معدن گویند. اصطلاحا به محل تجمع مواد معدنی نیز معدن می گویند.

3-گالری( Gallery ): به دانالهای افقی زیر زمینی كه از یك طرف به منظور خاصی مسدود است و خود یكی از راههای ورود به زیر زمین به شمار می رود گالری می گویند كه به سه نوع (اكتشافی، آماده سازی، اصلی و فرعی )وجود دارد.


4- تونل (tunnel ): دالان عبوری عریضی است كه از دو طرف باز می شود و به انواع (افقی، مایل، مارپیچ، موجود می باشد.


5- چاه (shaft): گالری قائمی كه از راههای ورود به زیر زمین به شمار می رود و مقطع آن ممكن است دایره كه در اروپا و آسیا مرسوم است )و یا مستطیل كه در آمریكا مرسوم است باشد.

6- رمپ (Ramp):رمپ یا شیب گذر، تونل شیب داری است كه برای اتصال بین طبقات مختلف معدن به كار می رود اصطلاحا به آن بالارو یا پایین رو (دوبل ) نیز می گویند.

7- گمانه (soundage): عبارت است از چاه كم قطر و عمیقی كه برای نمونه برداری از لایه های زمین و جهت دادن به امتداد حفاری از آن استفاده می شود و در نوع (اكتشافی، و راهنما) موجود می باشد.

8- حفاری: پیشروی در امر گود برداری زیر زمین كه به وسیله ماشینهای حفاری و یا اكتشافی انجام می شود را گویند.

شرایط خاص نقشه برداری در زیر زمین:


1- تاریكی و عدم نور كافی و محدودیت در استفاده از وسایل روشنایی برای معادنی كه گازهای اشتعال‌زا تولید می كنند.

2- محدودیت فضا و در نتیجه محدود شدن كنترلهای نقشه برداری و كم شدن درجه آزادی و دقتكار

3- امكان تخریب و ریزش تونل در صورت عدم پوسته گیری در زیر زمین

4-امكان سقوط در چاه و یا فرو رفتن در زمینهای سست

5- وجود گازهای خفه كننده ناشیاز مواد معدنی

6- ورود آبهای سطح الارضی به زیرزمین

7-اختلالات مغناطیسیناشی از مواد آهنی در زیر زمین و مشكلات كار با قطب نما

8- وجود جریانات هوا درداخل تونل و به هم زدن تعادل شاقولهای آویزان در تونل

9- تكانها و لرزشهای زیر زمینی ناشی از عملیات حفاری ( آتش كاری) و مشكل به هم خوردن تراز دستگاههای نقشه برداری

و جا به جا شدن ایستگاهها

10- كار نكردن دستگاههای مخابراتی مثل بی سیمو موبایل و همچنین گیرنده های GPS در زیر زمین

11- سختی كار

روشهای كلی نقشه برداری زیر زمینی:

هماهنگی بین برداشت های زیرزمینی و نقشه برداری سطحی

نقشه برداری در روی زمین یا نقشه برداری سطحی از امکانات زیادی برخوردار است که در زیرزمین وجود ندارد. بنابراین پس از آماده شدن طرح ، باید مختصات نقاط دهانه تونل ها ، راهروها و چاه ها را نسبت به شبکه ای از نقاط کنترل مسطحاتی و ارتفاعی در سطح زمین مشخص نمود. یعنی قبل از اقدام به عملیات در زیرزمین یک نقشه برداری سطحی در حوزه عملیات لازم است و این نقشه برداری سطحی باید شامل نقاط ارتفاعی نیز باشد.

تشکیل شبکه نقاط کنترل سطحی (مسطحاتی و ارتفاعی به همان روش هایی که در برداشت دیدیم (مثلث بندی ، پیمایش و به خصوص از روش های شبیه به آنچه در تقویت طول پایه دیدیم) استفاده می گردد.

برداشت در زیرزمین

منطقه عمل را در زیرزمین معمولاً راهروهای کم عرض – چاه های قائم یا مایل – تونل ها و بلاخره مراکز فعال معدن تشکیل میدهند که معمولاً کم وسعت بوده و وجود ماشین آلات – کابل ها – جریان آب و غیره این محدودیت را زیاد می کند به طوریکه به هیچ وحه نمی توان برای تشکیل کانواهای مسطحاتی یا ارتفاعی از یک مثلث بندی خوب استفاده کرد و معمولاً باید از پیمایش استفاده کنیم.