منابع آب های زیرزمینی در جهان 14 ص

منابع آبهای زیرزمینی در جهان 14 ص مقدمه: همزمان با افزایش جمعیت در جهان، نیاز به آب سالم و قابل شرب نیز افزایش مییابد. از سوی دیگر منابع آبهای زیرزمینی به دلیل آلودگیها و تغییرات آب و هوایی در حال كاهش است، در نتیجه نگاهها به سوی منابع آبهای زیرزمینیمنابع آب های زیرزمینی در جهان 14 ص|40216367|arshad100|منابع آبهای زیرزمینی در جهان 14 ص,منابع آبهای زیرزمینی در جهان,دانلود منابع آبهای زیرزمینی در جهان 14 ص,دانلود منابع آبهای زیرزمینی در جهان,دانلود مقاله منابع آبهای زیرزمینی در جهان,دانلود تحقیق منابع آبهای زیرزمینی در جهان,تحقیق در مورد منابع آبهای زیرزمینی در جهان
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان منابع آب های زیرزمینی در جهان 14 ص هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

منابع آب‌های زیرزمینی در جهان 14 ص

مقدمه:

همزمان با افزایش جمعیت در جهان، نیاز به آب سالم و قابل شرب نیز افزایش می‌یابد. از سوی دیگر منابع آبهای زیرزمینی به دلیل آلودگیها و تغییرات آب و هوایی در حال كاهش است، در نتیجه نگاه‌ها به سوی منابع آب‌های زیرزمینی كه منابع حیاتی آب در مناطق خشك ونیمه خشك محسوب می‌شوند سوق یافته است.

درسال 1960 یونسكو برنامه بین المللی آبشناسی1(IHP) را اجرا كرد و سازمان جهانی هواشناسی2(WMO) برنامه جهانی آبشناسی3(OHP) را عملیاتی نمود. هدف این برنامه شبیه سازی، نمایش و اندازه‌گیری آبهای سطحی و نزولات جوی است. شناخت و اندازه‌گیری آبهای زیرزمینی مشكل است و مقایسه آنها با آبهای سطحی به دلیل كمبود شناخت و نقشه‌های موجود سخت است. نتیجه سرمایه گذاری در این راه، بررسی آبهای زیرزمینی و مدیریت منابع باقیمانده است.

در طول دهه آخر قرن بیستم، افزایش آبهای زیرزمین باعث كاهش اهمیت بحران آب در مقیاس محلی، منطقه ای و حتی جهانی شد. استفاده از آب جهت آبیاری مزارع، منابع آب را تحت تنش قرار داد. در هر حال مدیریت منابع آب زیرزمینی به شناخت موقعیت منابع، نقشه، مدل، حجم و میانگین جایگزینی سالیانه و كیفیت شیمیایی آبهای زیرزمین نیازمند است. در مجموع، منابع آبهای خشكی كمتر می شود.

تلاش گسترده جهانی كه جهت مدیریت منابع آب زیرزمین توسط تعدادی از آژانس‌ها صورت می پذیرد به برنامه جهانی تشخیص و نقشه برداری آبشناسی (4WHYMAP ) موسوم است.

طراحی پروژه:

WHYMAP برنامه هماهنگی كنسرسیوم از یونسكو، برنامه نقشه‌های جهانی زمین‌شناسی 5(CGMW)، مجمع جهانی آبشناسان 6(IAH)، آژانس بین المللی انرژی اتمی7(IAEA) و انستیتوی فدرال علوم زمین و منابع طبیعی آلمان8(BGR) تشكیل شده كه مسئولیت تهیه نقشه‌ها و مدیریت برنامه‌ها را به عهده داشته و حمایت مالی آن با یونسكو است. BGR تهیه كننده منابع مهم نیروی انسانی، نقشه توانایی‌ها و داده‌هاست.

WHYMAP در سال 1999 شكل گرفت و اهداف برنامه های آن جمع‌آوری نمایشی كردن اطلاعات آبشناسی در مقیاس جهانی در جهت اختصاص دادن راه‌های مذاكره جهانی در صادر كردن آب و ارائه دانش منابع آب زیرزمینی در برنامه های جهانی می‌باشد. WHYMAP همچنین تلاش بزرگی را جهت جمع آوری نقشه‌های آبشناسی در سطوح منطقه‌ای، ملی و قاره‌ای آغاز كرد.

تلاش‌های WHYMAP به این شرح است، ابتدا تهیه داده های جهان از اطلاعات هیدرولوژی و توپوگرافی و سپس جمع آوری و هماهنگ كردن و به روز نمودن اطلاعات بدست آمده از تطبیق ناحیه‌ای و قراردادن در قالب برنامه جهانی آبشناسی(IHP) و در نتیجه برقرار كردن 9GIS برای داده‌های آب‌های زیرزمین در مقیاس جهانی(WHYMAP-GIS).

شرکت‌های منطقه‌ای متخصص بر اطلاعات و دانش مربوط به آبهای زیرزمینی سطحی که اهمیت زیادی برای WHYMAP دارد تمرکز دارند. کمیته های ناظر سرشناس بین المللی زیر نظر این کنسرسیوم تاسیس شده اند. در اولین ملاقات در کوبلنز Koblenz آلمان در ژوئن 2003 و در پی آن دومین جلسه در دفتر یونسکو در پاریس در مارس 2004، معاونت رسمی قاره‌ای IAH و CGMW، دفاتر منطقه‌ای و کمیته‌های ملی یونسکو IHP به ارائه دعوت شدند. برنامه بین المللی علوم زمین توسط اتحادیه بین المللی زمین شناسی و یونسکو ارتباط برقرار کرد.

مشارکت با مرکز بین المللی ارزیابی منابع آبهای زیرزمینی 10(IGRAC) دلگرم کننده است. از طریق یونسکو و داده‌های WHYMAP سهیم شده با IGRAC و BGR تضمین شد WHYMAP روزی یک معبر ورودی برای اطلاعات زمین آبشناسی (هیدروژئولوژی) منطقه ای با جزئیات بیشتر راه اندازی نماید.

توسعه نقشه های جهانی آبهای زیرزمینی:

مهمترین فعالیت در زمینه آب در سومین مجمع آب در مارس 2003 در ژاپن صورت گرفت و گزارش گسترش جهانی آب تحت عنوان " نقشه‌های جهانی آبهای زیرزمینی" در الگوهای مختلف حتی قبل از عملیاتی شدن WHYMAP-GIS منتشر شدند.