دانلود پاورپوینت بررسی عوامل موثر بر سلامت جسم و روان در محیط کار

مقدمه: سلامت جسم و روان به عنوان یک ویژگی خاص در بین داوطلبان اشتغال به کار،(چه زن و چه مرد)ازاهمیت خاصی برخورداراست ولی برای زنان با توجه به ظرافت و حساسیت آنهدانلود پاورپوینت بررسی عوامل موثر بر سلامت جسم و روان در محیط کار|40261887|arshad100|بررسی عوامل موثر بر سلامت جسم و روان شاغلین زن در محیط کار
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان دانلود پاورپوینت بررسی عوامل موثر بر سلامت جسم و روان در محیط کار هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .
مقدمه:

سلامت جسم و روان به عنوان یک ویژگی خاص در بین داوطلبان اشتغال به کار،(چه زن و چه مرد)ازاهمیت خاصی برخورداراست ولی برای زنان با توجه به ظرافت و حساسیت آنها(پذیرش نقش های همسری و مادری)موضوعی قابل توجه است. سلامت جسم و روان شاغلین طی مدت اشتغال به کار(30سال کارکرد)هم برای حفظ کارایی آنهاوهم برای افزایش بهره وری سازمان از اهمیت خاصی برخوردار است.

اهمیت سلامت جسم و روان از دو بعداولیه وثانویه قابل طرح است:

1)بعد اول،شروع به کار.

2)بعد دوم،ورود به بازار کار.

در این پژوهش سعی بر آن است که به سؤالات زیر پاسخ داده شود:

1)موضوعات عمده در ایمنی و سلامت حرفه ای زنان شاغل چیست؟

2)امروزه چه تعداد از زنان به عنوان شاغل، کار می کنند و در کجا هستند؟

3)بار اضافی مسؤلیت زنان شاغل چه موضوعاتی است؟

4)عمده مخاطرات بهداشتی-ایمنی در محیط کار زنان کدامند؟

5)چگونه میتوان از بیماری های وابسته به شغل زنان پیشگیری کرد؟

تاریخچه اشتغال زنان به کار:


به دنبال انقلاب صنعتی که در غرب اتفاق افتاد، مسائل تازه و جدیدی مطرح شد که یکی از آنها تبلیغ جهت اشتغال به کارزنان در خارج از خانه بود. کارخانه داران و سرمایه داران به دلیل دستمزد کمتر زنان از آنها دعوت کردند تا مشغول به کار شوند. آنها برای اینکه مادران به خاطر تنها ماندن فرزندان کوچک خود از کار در بیرون از خانه صرف نظر نکنند مهدکودک، شیرخوارگاه و ... تأسیس کردند تا مادران با خیالی آسوده، در محیط کار حاضر شوند(قائمی،1373).بر اثر این تبلیغات زنان زیادی وارد بازار کار شدند و تا به امروز نیز این روند ادامه یافته است(فصلنامه کتاب نقد،1379).


آیا برای زنان شاغل مخاطرات حرفه ای خاصی وجود دارد؟
جمعیت زنان شاغل در سراسر جهان در بخش های خدمات و صنعت رو به افزایش است(1991،WHO،به نقل از طباطبایی و قره بایی،1387).نسبت قابل توجهی از زنان در انواع خاصی از مشاغل دربخش های خدماتی و بخش غیر رسمی اشتغال، به ویژه کشاورزی و صنعت دررشته های شغلی چون میكروالکترونیک ،تولیدات غذایی،منسوجات وکفش،صنایع شیمیایی و داروسازی وکارگاه های صنایع دستی فعالیت می کنند.زنان شاغل در بخش کشاورزی مانند سایر کارگران روستایی به بیماریها وامراض حرفه ای در سطح بالا و وسیعی مبتلا می شوند.نقش زنان در بخش کشاورزی در جوامع سنتی پایین تر از میزان واقعی آن برآورد شده است(1990،ILO،به نقل از طباطبایی و قره بایی،1387).بسیاری از زنان در بخش کشاورزی کارهایی را انجام میدهند که هیچ کس دیگر انجام نمی دهد مثل آمیختن یا مخلوط استفاده از عامل مضر آفت کش،بدون محافظت واطلاعات کافی ،از سموم ناشی از آن رنج میبرند.

فایل پاورپوینت 30 اسلاید