بررسی اثربخشی طرحواره درمانی بر اضطراب، افسردگی و تکانشگری افراد دارای اختلال شخصیت مرزی

بررسی اثربخشی طرحواره درمانی بر اضطراب ، افسردگی و تکانشگری افراد دارای اختلال شخصیت مرزی فایل به صورت ورد می باشد فرمت فایل doc 16 صفحه دارای منبع فارسی و انگلیسی قسمتهای مهم از متن : پرسش اصلی پژوهش : آیا طرحواره درمانی بر اضطراب ، افسردگی و تکانشگبررسی اثربخشی طرحواره درمانی بر اضطراب، افسردگی و تکانشگری افراد دارای اختلال شخصیت مرزی|40262362|arshad100|اختلال شخصیت مرزی ,طرحواره ,طرحواره های ناسازگار ,طرحواره درمانی ,اضطراب صفت,اضطراب حالت,افسردگی ,تکانشگری ,بررسی اثربخشی طرحواره درمانی بر اضطراب ,افسردگی و تکانشگری افراد دارای اختلال شخصیت مرزی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی اثربخشی طرحواره درمانی بر اضطراب، افسردگی و تکانشگری افراد دارای اختلال شخصیت مرزی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

بررسی اثربخشی طرحواره درمانی بر اضطراب ، افسردگی و تکانشگری افراد دارای اختلال شخصیت مرزی

فایل به صورت ورد می باشد

فرمت فایل doc

16 صفحه

دارای منبع فارسی و انگلیسی

قسمتهای مهم از متن :

پرسش اصلی پژوهش : آیا طرحواره درمانی بر اضطراب ، افسردگی و تکانشگری افراد دارای اختلال شخصیت مرزی تأثیر دارد؟

بیان مسئله:

شخصیت1 ، الگوی خاصی از افکار، احساسات و رفتار منحصر به فرد است. شخصیت ناشی از درون فرد و نسبتاً مداوم و پایدار در طول زندگی است به گفته اریک اریکسون 2 ، در هر مرحله از زندگی ، شخصیت ، نقش عمده‌ای در توسعه مهارت‌های شخصیتی و روانی3 دارد . در طول هر مرحله، فرد با یک بحران روانی 4 توسعه روبرو می‌شود که به عنوان نقطه عطفی در توسعه شخصیتی او است.(چری 5 2012)
روان‌شناسان شخصیت، ویژگی‌های منحصر به فرد از افراد، و نیز به شباهت‌ها میان گروه‌هایی از مردم علاقه‌مند شده است. شخصیت سازمان یافته و سازگار است. شخصیت باعث ایجاد اتفاقات می‌شود.هر فرد بر اساس شخصیت خود به محیط پاسخ می‌دهد تنظیمات شخصی هر فرد تحت تأثیر شخصیت فرد است. شخصیت برابر هویت6 است ( اشنایدر7 و اسمیت8 2004 )

اختلال شخصیت مرزی9 یک اختلال متداول و ناامید کننده است که با آشفتگی اساسی و اختلال در کنش10 مشخص می‌شود.این اختلال الگوی فراگیر مزمنی از ناتوانی در زمینه‌های عاطفی 11 رفتاری12 ، روابط بین فردی13 هویت و شناخت14 را در بر می‌گیرد . (لیب 15، زنارینی16 ، شمال 17 لینهان18 و بهس 19 2004 )

BPD 20 یکی از شایع‌ترین اختلالات در بیماران بستری و در مراجعان به کلینیک‌های روان شناسی و روان پزشکی است (نوردهال21 و ناسیتر 22 2005 ) (سادوک 23و سادوک 2000 ) در میان افراد مبتلا به اختلال شخصیت ، گروه زندیانیان بیشترین طیف را تشکیل می‌دهند (روتر24 ، 2002).آمار جهانی نشان می‌دهد که شیوع اختلالات شخصیت ، به ویژه اختلال شخصیت مرزی در حال افزایش است به طوری که برخی مؤسسات نرخ 9/5 درصد را برای جامعه‌ی نرمال گزارش داده‌اند (گرانتز25 ، تول26 و گاندرسون27 ، 2008) اکثر افراد مبتلا به BPD (50درصد ) در دوره‌ی سنی 18 تا 25 سال تشخیص داده می‌شوند.(گاندرسون28 ،2009).

بیماران مبتلا به BPD در مرز بین نوروز29 پسیکوز30 قرار گرفته و با بی ثباتی فوق‌العاده عاطفه خلق31 رفتار و روابط شیئی مشخص هستند . این اختلال را اسکیزوفرنی سرپایی32 ، شخصیت "انگار که " اسکیزوفرنی شبه نوروتیک ، منش پسیکوتیک و شخصیت بی ثبات از نظر هیجانی خوانده می‌شود (دیوسون33 و جانسون34 ، 2007 )

با توجه به پژوهش فوق ، یکی از اختلال‌هایی که در افراد BPD مورد بررسی قرار گرفته است ، اختلال افسردگی1 است.اختلال افسردگی یک اختلال عود کننده می‌باشد . بیشتر افرادی که برای اولین بار مبتلا می‌شوند ، حتی در صورت بهبودی کامل نیز دوره‌هایی از عود را تجربه می‌کنند (کلارک2 بک3 آلفورد4 و ویلی5 ، 2001) ( انگرام6 میراندا7 و سگال8، 1998) افسردگی اختلالی مزمن و عود کننده است که میزان ابتلا به این اختلال به طور فزاینده‌ای در نسل جدید در حال افزایش است (هولان9 و همکاران (2007 ) ، به نقل از نقی زاده ، 1390 ) بیشتر پژوهش‌هایی که تا به حال در مورد افسردگی صورت گرفته ، بر علامت شناسی خلق یا فراورده‌های شناختی افسردگی تمرکز داشته‌اند.

در اختلال افسردگی میزان نشخوارهای ذهنی فرد درباره‌ی موضوعات منفی افزایش یافته و بیمار درباره‌ی وقایع ناخوشایند گذشته ، مشغله‌های ذهنی جاری و درباره‌ی آینده احساس بدبینانه‌ای دارد.منظور از نشخوارهای ذهنی ، نگرانی10 ، حوا سپرتی11 ، سو گیری‌های توجه ، لغزش‌های حافظه ، سرگردانی ذهنی ، رویاپردازی ، توجه بر خود ، افکار وسواسی 12 و فرایندهای ذهنی مزاحمی هستند که منجر به تداخل در فعالیت‌های شناختی می‌شود (کلارک ، 2005)

اگر چه تحقیق بر روی آسیب پذیری های وابسته به خلق همراه با اختلال شخصیت مرزی (BPD)، عمدتاً بر نقش ضربه تجاوز، بی ثباتی عاطفی، و آسیب پذیری عاطفی متمرکز شده است، شواهد نشان می‌دهد که حساسیت اضطراب (AS) 13نیز برای اختلال شخصیت مرزی ممکن است آسیب پذیری را افزایش می‌دهد. این مطالعه اطلاعات اولیه در رابطه بین AS و اختلال شخصیت مرزی، فراهم می‌کند ، و اینکه آیا رابطه بین حساسیت اضطرابی و اختلال شخصیت مرزی با اجتناب تجربی با واسطه یعنی تلاش برای اجتناب از تجارب ناخواسته، داخلی مانند اضطراب. یافته‌ها نشان می‌دهد که اختلال شخصیت مرزی سرپایی سطوح بالاتری از حساسیت اضطرابی را نسبت به اختلال شخصیت بدون مرزی مشخص است .

اختلالات اضطراب یکی دیگر از شایع‌ترین گروه‌های اختلالات روانی را تشکیل می‌دهد و میزان شیوع 12 ماه ی آن 7/17 درصد است. (سادوک ، ( 2003 ) ، ترجمه‌ی پور افکاری ، 1385) تقریباً یک قرن پیش ، فروید اصطلاح نوروز را ابداع کرد که به اعتقاد او از لیبیدو14 مهار شده ناشی می‌شود.اضطراب15 را همه‌ی انسان‌ها تجربه می‌کنند.یک احساس منتشر و بسیار ناخوشایند و اغلب مبهم دلواپسی است اما مجموع علایمی که هنگام اضطراب وجود دارد ، بین افراد متفاوت است . (سادوک ، ( 2003 )، ترجمه‌ی پور افکاری ، 1385)

اضطراب به دو شکل دیده می‌شود:اضطراب صفت16 و اضطراب حالت17 .برخی از افراد گاهی اوقات ممکن است احساس وحشت‌زدگی کنند. آن‌ها در حالتی از اضطراب به سر می‌برند و به آن اضطراب حالت گفته می‌شود.دسته‌ی دیگری از افراد مضطرب وجود دارند که همواره مضطرب هستند.آن‌ها آمادگی اضطراب را دارند و نوعی اضطراب مزمن را تجربه می‌کنند که به آن اضطراب صفت گفته می‌شود(ال18 و همکاران ترجمه‌ی سید محمدی 1386 )

و..........

اهداف پژوهش:

اهداف کلی:

1-تعیین اثر بخشی طرحواره درمانی در میزان اضطراب بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی

2- تعیین اثر بخشی طرحواره درمانی در میزان افسردگی بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی

3- تعیین اثر بخشی طرحواره درمانی در میزان تکانشگری بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی

اهداف ویژه:

تعیین میزان تأثیر طرحواره درمانی بر اضطراب صفت افراد BDP

تعیین میزان تأثیر طرحواره درمانی بر اضطراب حالت افراد BDP

تعیین میزان تأثیر طرحواره درمانی بر نشانه‌های افسردگی افراد BDP

تعیین میزان تأثیر طرحواره درمانی بر نشانه‌های تکانشگری افراد BDP

بررسی تفاوت تأثیر طرحواره درمانی بر اضطراب بین گروه مردان و زنان مبتلا به BDP

بررسی تفاوت تأثیر طرحواره درمانی بر افسردگی بین گروه مردان و زنان مبتلا به BDP

بررسی تفاوت تأثیر طرحواره درمانی بر تکانشگری بین گروه مردان و زنان مبتلا به BDP

جنبه نوآوری یا هر ویژگی جدید تحقیق فعلی نسبت به تحقیقات قبلی :

پژوهش فوق بر انواع اضطراب(صفت و حالت) و تکانشگری و افسردگی افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی به عنوان متغیر وابسته بوده که در درمان طرحواره ای قرار بگیرند.این پژوهش جنبه‌ی نوآوری داشته و متغیر های فوق جدا و با هم انجام نشده است ، همچنین با توجه به سابقه‌ی پژوهشی در این زمینه ، نشان می‌دهد که تحقیقات در زمینه‌ی طرحواره درمانی موضوع روز مقالات پژوهشی می‌باشد.

روش کار:

الف – روش پژوهش :

طرح كلی این پژوهش، طرح عاملی از نوع بلوکی است.

ب – روش گرد آوری اطلاعات :

بیماران در جلسات مصاحبه‌ی روان‌پزشکی قرار می‌گیرند و بیمارانی که توسط آزمودنی و بر طبق ملاک‌های DSM-IV-TR مبتلا به اختلال شخصیت مرزی می‌باشند انتخاب می‌شوند.جهت ورود به مطالعه‌ی هدایت شده ، هدف برای آن‌ها شرح داده می‌شود.بعد از کسب رضایت از آن‌ها ، داده‌های دموگرافیک مثل سن ، جنس ، میزان تحصیلان ، شغل و .... مورد پرسش قرار می‌گیرد.سپس پرسش نامه‌ی طرحواره های ناسازگار اولیه‌ی یانگ و پرسشنامه‌های اضطراب و افسردگی و تکانشگری ارائه می‌شود.سرانجام داده‌ها گردآوری و تحلیل می‌شوند.

ج – ابزار گرد آوری اطلاعات:

1) آزمون بالینی چند محوری میلون1

یك مقیاس خود سنجی است و برای تصمیم گیری بالینی و تشخیص ابتلای آزمودنی به یك اختلال ویژه یا حضور ویژگی‌های روان شناختی ویژه‌ای در آزمودنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

.............................