بررسی دولت دینی یا دین دولتی

چکیده: با پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی حرکت به سوی جریان اسلام گرایی در بخش های گوناگون جامعه صورت پذیرفت. همان طور که گفته شد از آنجایی پایه و اساس حکومت دینی بر دل های پاک و مومن مردم گذاشته می شود، لذا نمی توان گفت بعد از شکلبررسی دولت دینی یا دین دولتی|41002543|arshad100|بررسی دولت دینی یا دین دولتی,دولت دینی,دین دولتی,دانلود,پروژه,مقاله,دولت دینی یا دین دولتی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی دولت دینی یا دین دولتی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

چکیده:

با پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی حرکت به سوی جریان اسلام گرایی در بخش های گوناگون جامعه صورت پذیرفت. همان طور که گفته شد از آنجایی پایه و اساس حکومت دینی بر دل های پاک و مومن مردم گذاشته می شود، لذا نمی توان گفت بعد از شکل گیری نظام اسلامی، مردم به سمت دینداری رفتند؛ چرا که ابتدا مردم دین دار بوده اند و نتیجه دینداری آنان وقوع انقلاب مبتنی بر اسلام است. به کلام ساده تر می توان گفت نظام اسلامی یعنی نظامی متشکل از مردم مسلمان. اینگونه شبهه رجحان جمهوریت یا اسلامیت نظام نیز رفع می شود.با این تعریف باید گفت بواسطه انقلاب، دولت و دولتمردان نظام به سوی اسلام گرایی حرکت کردند. با برخی جریانات خاص که از قبل معتقد به جدایی دین از سیاست بودند و در برحه ای از زمان در عرصه حکومت ظاهر شدند کاری نداریم که خود جریانی جداست و بسیار به آن پرداخته اند. روی سخن با دولتمردان قبلی و فعلی نظام است که اتفاقاً نقش دین را در ارکان مختلف جامعه موثر و بی بدیل می دانند.دراین کار تحقیقی سعی شده است در مورد دین دولتی و دولت دینی در حذ امکان توضیحات روشنی بیان شود و در ادامه به عوامل و شرایط هرکام بپردازیم.در قسمت دیگر کار تحقیقی به نقد بعضی از مقاله ها مطالبی بیان می شود.

چکیده1

مقدمه2

فصل اول کلیات و پاسخ به چند سؤال مهم در این زمینه5

مبحث اول:کلیات6

گفتار اول دین ودولت و دولت دینی6

گفتار دوم تعریف دولت وادعاها ی دولت از گذشته تا حال7

مبحث دوم:پاسخ به چند پرسش مهم در رابطه به دولت دینی و دین دولتی13

گفتار اول پیامدهای حاكمیت دینی و دولت دینی چیست13

گفتار دوم فرق بین حكومت دینی و دین حكومتی (دین دولتی) چیست17

گفتار سوم:آیا حكومت دینی قابل تحقق است؟ 20

گفتار چهارم تفاوت مبانی نظری حكومت دینی و حكومت سكولار در چیست23

فصل دوم نقدمقاله دولت دینی و دین دولتی اکبرگنجی 28

مبحث اول: نقدمقاله 29

گفتار اول: قرائت طولی یا نگاه عمیق تر به ولایت فقیه 30

گفتار دوم: نقد استنادات 35

بودجه حکومت36

اتکا و عدم اتکا به فقه36

فربهی فقه یا تولد ولایت مطلقه فقیه38

حکومت مشروطه و مطلقه39

تغییر بینش مردم شناسی41

مشروعیت حکومت42

شرایط رهبری44

حکومت فقهاء و حکومت کارشناسان45

ولایت فقیه و معضل حق و تکلیف46

مبحث دوم: تحلیل قضیه48

گفتار اول پاسخ اول49

گفتار دوم پاسخ دوم50

نتیجه گیری51

منابع و پینوشت ها53