بررسی حقوقی اشتغال زنان در مشاغل دولتی در ایران و اسناد بین المللی

بررسی حقوقی اشتغال زنان در مشاغل دولتی در ایران و اسناد بین المللی اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی یكی از مسائلی می باشد كه همواره از سوی طرفداران حقوق زبررسی حقوقی اشتغال زنان در مشاغل دولتی در ایران و اسناد بین المللی|42042216|arshad100|اشتغال زنان,اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی,كنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان,دانلود پایان اشتغال زنان,بررسی حقوقی اشتغال زنان,بررسی حقوقی اشتغال زنان در مشاغل دولتی ,اشتغال زنان در مشاغل دولتی در قوانین موضوعه ایران,اشتغال زنان در مشاغل دولتی در کنوانسیون CEDAW
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی حقوقی اشتغال زنان در مشاغل دولتی در ایران و اسناد بین المللی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .بررسی حقوقی اشتغال زنان در مشاغل دولتی در ایران و اسناد بین المللی

اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی یكی از مسائلی می باشد كه همواره از سوی طرفداران حقوق زن در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است


مشخصات فایل
تعداد صفحات73
حجم0/67 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc

توضیحات کامل

دانلود پایان نامه رشته حقوق بررسی حقوقی اشتغال زنان در مشاغل دولتی در ایران و اسناد بین المللی

مقدمه:

اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی یكی از مسائلی می باشد كه همواره از سوی طرفداران حقوق زن در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است؛ زیرا علی‌رغم اینكه زنان در سالیان اخیر، در زمینه بهره گیری از حق اشتغال توفیقات زیادی به‌دست آورده‌اند؛ لكن هنوز نتوانسته اند در احراز مناصب دولتی و سیاسی ( به‌ویژه در سطوح بالا) موفقیت چندانی كسب كنند.در كشورهای اسلامی نیز عمدتا آمار اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی وسیاسی درحد پایینی قرار دارد. در این زمینه این كشورها را به 3 گروه می‌توان تقسیم كرد:

گروه اول، شامل كشورهایی مثل عربستان وكویت می باشد، كه زنان به علت وجود موانع حقوقی وغیرحقوقی حتی در احراز سمت‌های دولتی وسیاسی در سطوح متوسط نیز با مشكلات فراوانی مواجه هستند.

گروه دوم، شامل كشورهایی چون عراق،مراكش و ایران می‌باشد، كه اگر چه در قوانین خود، احراز مناصب عالی كشور را برای همه افراد اعم از زن ومرد پیش بینی كرده‌اند، لكن زنان به علت موانع عمدتا غیرحقوقی، توفیق چندانی در اشغال چنین پست‌هایی نداشته‌اند. هر چند این كشورها توانسته اند در سطوح متوسط، برابری میان زنان و مردان را درحد نسبی ایجاد كنند.

گروه سوم : شامل كشورهایی چون سوریه، اندونزی ومالزی می باشد. این كشورها كه نسبت به سایر كشورهای اسلامی به حضور زنان درمشاركت سیاسی توجه بیشتری نشان داده‌اند، سعی كرده اند از طریق برطرف كردن موانع حقوقی وغیرحقوقی، راه را برای تصدی مشاغل فوق الذكر برای زنان باز كنند، كه اتفاقا در این زمینه موفقیت‌های زیادی نیز بدست آورده‌اند. به هر حال باید توجه داشت،درجهان امروزی،علی‌رغم تمامی پیشرفت حقوق زنان، در اكثر كشورها زنان با موانع متعددی برای حق شركت در حكومت از طریق احراز مشاغل كلیدی و عالی رتبه مواجه هستند.

از لحاظ تاریخی و فرهنگی این امر كه سیاست عرصه مردان است و ورود در مناسبات سیاسی طبیعتی مردانه می خواهد، یك میراث كهن تاریخی است كه در فرهنگ‌های مختلف ماندگار شده است. در طول تاریخ زنان خود نیز به این باور رسیده‌اند كه سیاست امری مردانه است و با این باور غلط همواره خود را به حاشیه كشانده‌اند. از طرف دیگر زنان به علت مسؤولیت های خانوادگی و مشغله فراوان در خانواده و تربیت فرزندان، فرصت های بسیار كمتری نسبت به مردان برای پرداختن به امور اجتماعی و سیاسی دارند. فقر زنان و وضعیت نابسامان اقتصادی واجتماعی و وابستگی اقتصادی آنها به مردان و درصد بالای بی سوادی و فقدان آگاهی سیاسی ودر نتیجه محافظه كاری سیاسی وسیاست گریزی زنان كه محصول فقدان سواد و آگاهی‌های لازم است از عمده ترین موانع زنان در عدم احرازمناصب مهم دولتی وسیاسی می‌باشد.

کلمات کلیدی:

قوانین موضوعه ایران اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی كنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان

فهرست مطالب

فصل اول- بررسی اشتغال زنان درمناصب مهم دولتی وسیاسی در كنوانسیون (CEDAW) گفتار اول – برابری زن و مرد به تصدی مشاغل مهم دولتی وسیاسی در كنوانسیون(CEDAW)

بند اول- برابری زن به تصدی مشاغل مهم دولتی و سیاسی در سطح ملی

بند دوم – برابری زن ومرد به تصدی مشاغل مهم دولتی و سیاسی در سطح بین المللی

الف – توصیه كلی شماره

ب –توصیه كلی شماره

گفتار دوم – اتخاذ تدابیری خاص درجهت گسترش حضور زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی

بند اول- اتخاذ تدابیری خاص در سند كنفرانس جهانی زن- نایروبی

بند دوم- اتخاذ تدابیری خاص در سند كنفرانس جهانی زن- پكن

فصل دوم- بررسی اشتغال زنان درمناصب مهم دولتی وسیاسی در قوانین موضوعه ایران گفتار اول – جایگاه زنان در نهاد رهبری

بند اول – رهبری

بند دوم- شورای رهبری

بندسوم – مجلس خبرگان

گفتار دوم – جایگاه زنان در قوای سه گانه(مجریه، مقننه،قضائیه)

بند اول-قوه مجریه

الف – ریاست جمهوری

ب – وزارت

بند دوم- قوه مقننه

الف- مجلس شورای اسلامی

ب- شورای نگهبان

بند سوم – قوه قضائیه

الف- قضاوت

ب – ریاست قوه قضائیه

گفتار سوم – جایگاه زنان در نیروهای مسلح

بند اول- ارتش

بند دوم – نیروی انتظامی

بند سوم- سپاه پاسداران

فهرست منابع


"