درخواست طلاق زن در منابع روایی معتبر مذاهب اسلامی

هدف از این تحقیق بررسی می باشد مشخصات فایل تعداد صفحات16حجم23/807 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx توضیحات کامل در اکثر کشورهای اسلامی اختیار اجرای طلاق به صورت یکطردرخواست طلاق زن در منابع روایی معتبر مذاهب اسلامی|42077460|arshad100|درخواست طلاق زن,درخواست طلاق از طرف زن,درخواست طلاق زن در منابع روایی,تحقیق طلاق,مقاله طلاق به درخواست زوجه,تحقیق دانشجویی در مورد طلاق,درخواست طلاق از طرف زن در کتب امامیه,درخواست طلاق از طرف زن در کتب اهل سنت,
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان درخواست طلاق زن در منابع روایی معتبر مذاهب اسلامی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

هدف از این تحقیق بررسی می باشد


مشخصات فایل
تعداد صفحات16حجم23/807 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل


در اکثر کشورهای اسلامی اختیار اجرای طلاق به صورت یکطرفه از اختیارات مسلم شوهر است در حقوق افغانستان نیز این مطلب پذیرفته شده و مادۀ 35 ق.م. طلاق از جانب زوج یا محکمه با صلاحیت به درخواست زوجه مطابق با احکام این قانون صادر می شود. در این باب فقهای اسلامی در چند مورد خاص به زن اجازه داده است که از محاکم درخواست طلاق کند و دلایلی از آیات و روایات در این زمینه بیان داشته است. در فقه امامیه تقدیرات آیت ا... سید حسن حلی تحت عنوان حقوق الزوجه و آثارها الوصیغه) در این موضوع کاملترین بحث را نموده و ایشان به آیۀ 229 سورۀ بقره و آیۀ 2 سوره طلاق استناد نموده است در صورتی که زندگی زناشویی و بقای نکاح دشوار شود به زن حق می دهد به حاکم رجوع نموده و درخواست طلاق نماید حاکم شوهر را مجبور به طلاق می کند و اگر شوهر از دادن آن خودداری کند حاکم به عنوان ولی متمتع زن را طلاق می دهد.

دکتر صفاهی در کتاب حقوق خانواده می فرماید: در جامع الشتات فقه بزرگ میرزایی حتمی در کتاب الطلاق ص 508 در جواب سوال چنین نگاشته است شکی نیست در اینکه چنان که زوج را حقوق چند بر زوجه است که در تخلف از آنها زوجه ناشزه است همچنین زوجه را به زوج حقوق چند است که در تخلف آن زوج ناشزه است همجنین زوجه را بر زوج این است که نفقه او را به موافق شریعت مقدسه بدهد او بدون وجه شرعی کج خلقی نکند و او را اذیت نکند پس هرگاه زوج تخلف کرد از حقوق زوجه و مطالبۀ زوجه نفعی نکرد به حاکم شرع رجوع می کند و بعد از ثبوت نزد حاکم او را الزام و اجبار می کند بر وفای حقوق یا بر طلاق دادن زوجه هرگاه برای حاکم علم حاصل شود به اینکه زوج سلوک به معروف نمی کند و وفای به حقوق زوجه نمی کند او را اجبار می کننند بر طلاق و این اجبار منافی صحت طلاق نیست.


فهرست مطالب

درخواست طلاق زن در منابع روایی و اخباره وارده در کتب مذاهب اسلامی
2-1- درخواست طلاق زن در منابع روایی و اخبار وارده در کتب مذاهب اسلامی
2-1-1- روایات و اخبار وارده در معیار امامیه
2-1-1-1- روایات و اخبار وارده در وسایل الشیعه
2-1-1-2- اخبار و روایات مستدرک الوسائل
2-2- روایات و اخبار وارده در صحاح سته
2-2-1- صحیح مسلم بخاری

منابع


"