فلسفه و هدف مجازات اشخاص حقوقی و ضمانت اجراهای کیفری آن

هدف از این پایان نامه بررسی می باشد مشخصات فایل تعداد صفحات71حجم57/819 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx توضیحات کامل ضمانت اجراهای کیفری اشخاص حقوقی با توجه به قانون مجازات اسلامی گفتار اول ) ضمانت اجراهای مالی الف ) جزای نقدی؛ جزای نقدی در زمره مجازات هافلسفه و هدف مجازات اشخاص حقوقی و ضمانت اجراهای کیفری آن|42078147|arshad100|پایان نامه مجازات کیفری اشخاص حقوقی,فلسفه و هدف مجازات اشخاص حقوقی,ضمانت اجراهای کیفری اشخاص حقوقی,ضمانت اجراهای سالب حقوق اشخاص حقوقی,ضمانت اجراهای محدود کننده حقوق اشخاص حقوقی,ضمانت اجراهای کیفری اشخاص حقوقی در قانون مجازات اسلامی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان فلسفه و هدف مجازات اشخاص حقوقی و ضمانت اجراهای کیفری آن هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

هدف از این پایان نامه بررسی می باشد


مشخصات فایل
تعداد صفحات71حجم57/819 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل
ضمانت اجراهای کیفری اشخاص حقوقی با توجه به قانون مجازات اسلامی

گفتار اول ) ضمانت اجراهای مالی
الف ) جزای نقدی؛
جزای نقدی در زمره مجازات های اصلی و یا تتمیمی است و عبارت است از الزام محکوم علیه به استناد حکم محکومیت به پرداخت مبلغی وجه نقد به نفع دولت.(اردبیلی ،1392، ج1، 167 ) و ( ساولانی، 1389، 173 )محکومیت شخص حقوقی به جزای نقدی در صورتیکه با سود و منافع حاصل از بزهکاری متناسب باشد، می تواند بسیار مفید باشد.اغلب منافع مالی که اشخاص حقوقی در اختیار دارند بسیار وسیع است و قابل قیاس با منابع مالی تحت اختیار اشخاص حقیقی نیست. طبعاً در صورت ارتکاب جرم اثرات زیانبار شدیدتری هم دارد و تعیین جزای نقدی متناسب بسیار مؤثر می باشد.

چه بسا اگر جزای نقدی سنگین تعیینی از سوی مراجع قضائی موجبات فروپاشی شخص حقوقی را فراهم نماید، ممکن است عوامل مطلع در راستای جلوگیری از این امر، اطلاعات لازم را در اختیار مرجع قضائی بگذارند.


ب ) مصادره اموال ؛
مصادره یا ضبط اموال عبارت است از ؛ استیلای دولت بر تمام یا قسمتی از دارایی موجود محکوم علیه به موجب حکم دادگاه. دستور مصادره ممکن است عام یا خاص باشد.در مصادره عام، توقیف تمام اموال موجود محکوم علیه اعم از نقدی و غیر نقدی ، منقول و غیر منقول است.در مصادره خاص، بخشی از اموال که بعضاً موضوع جرم یا محصول جرم و یا آلت جرم است مورد مصادره قرار می گیرد. (همان منابع)


در خصوص مصادره اموال اشخاص حقوقی بنظر می رسد هدف مورد نظر از مجازات بخوبی بدست می آید. خصوصاً اگر موضوع فعالیت شخص حقوقی اَعمال خلاف قانون یا بزهکارانه مثل قاچاق اسلحه یا مشروبات الکلی باشد، با مصادره اموال بدست آمده از ارتکاب جرم، تحصیل حاصل می گردد.


فهرست مطالب

مجازات کیفری اشخاص حقوقی
مبحث اول: فلسفه و هدف مجازات اشخاص حقوقی
گفتار اول : مسئولیت نیابتی اشخاص حقوقی
گفتار دوم: ضمانت اجراهای کیفری اشخاص حقوقی(با نگاهی به قانون جرائم رایانه ای)
گفتارسوم : مختصری بر مسئولیت کیفری با نگاهی بر اساسنامه دیوان کیفری بین المللی


مبحث دوم: ضمانت اجراهای کیفری اشخاص حقوقی با توجه به قانون مجازات اسلامی
گفتار اول: ضمانت اجراهای مالی
الف) جزای نقدی
ب) مصادره اموال
گفتار دوم : ضمانت اجراهای غیر مالی
الف )تعلیق مجازات
ب)اعلان عمومی محکومیت کیفری شخص حقوقی
گفتار سوم :بررسی ضمانت اجراهای محدود کننده و سالب حقوق اشخاص حقوقی
الف ) انحلال شخص حقوقی(بطور دائم)
ب) ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شخص حقوقی (بطور دائم و موقت)
پ) ممنوعیت از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه (بطور دائم و موقت)
ت) ممنوعیت اصدار اسناد تجاری(بطور موقت)

منابع"