بررسی ارث به عنوان آثار مالی انحلال نکاح

هدف از این تحقیق می باشد مشخصات فایل تعداد صفحات48حجم169/306 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx توضیحات کامل هدف از این تحقیق می باشد. ارث تنها در صورت فوت هر یک از زوجین، به همسر دیگر تعلق می گیرد، مقررات قانون مدنی در خصوص ارث زوجین از یکدیگر هم چون اکثر بررسی ارث به عنوان آثار مالی انحلال نکاح|42078521|arshad100|ارث پس از طلاق,ارث پس از فوت,شرایط لازم جهت توارث,سهم الارث هر یک از زوجین,اموال مورد ارث زوج وزوجه,توارث در زمان عده ی طلاق رجعی,توارث در طلاق در حال مرض,آثار مالی انحلال نکاح,ارث پس از انحلال نکاح
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان بررسی ارث به عنوان آثار مالی انحلال نکاح هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

هدف از این تحقیق می باشد


مشخصات فایل
تعداد صفحات48حجم169/306 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل

هدف از این تحقیق می باشد. ارث تنها در صورت فوت هر یک از زوجین، به همسر دیگر تعلق می گیرد، مقررات قانون مدنی در خصوص ارث زوجین از یکدیگر هم چون اکثر قواعد بر مبنای نظر مشهور فقهای امامیه تدوین شده است، در صورتی که نکاح بر اثر طلاق منحل شده و فوت شوهر پس از آن به وقوع پیوسته باشد؛ زن حقی از دارایی شوهر نخواهد داشت ، جز در دو مورد خاص.

مورد اوّل موضوع ماده ی 943 قانون مدنی است که طلاق رجعی بوده و شوهر پیش از انقضای عدّه فوت کرده باشد، (البته با توجه به این که مطلقه ی رجعیه در حکم زوج است، این مورد استثنای واقعی نخواهد بود.)


مورد دوم نیز موضوع ماده ی 944 قانون مدنی است که مقرر می دارد « اگر شوهر در حال مرض زن خود را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق به همان مرض بمیرد ، زوجه از او ارث می برد . اگر چه طلاق بائن باشد ، مشروط بر این که زن شوهر نکرده باشد.» بنابراین مسأله ی توارث بین زوجین در دو صورت قابل بحث است به همین دلیل درمبحث اول، به ارث پس از فوت پرداخته شده و سپس در مبحث دوم، در مورد ارث پس از طلاق بحث می نمائیم.


فهرست مطالب

ارث
مبحث اول: ارث پس از فوت
گفتاراول: شرایط لازم جهت توارث
- دائم بودن نکاح
- وجود زوجیت هنگام فوت همسر
گفتار دوم: سهم الارث هر یک از زوجین
- ارث شوهر از زن
- ارث زن از شوهر
- ارث زوجات متعدد
- ارث زن یا شوهر که وارث منحصر به فرد باشد
گفتار سوم: اموال مورد ارث زوج وزوجه
- شرح اموال مورد ارث زوجه
الف: اموال منقول
ب: قیمت ابنیه و اشجار
- نظرات فقهی در محرومیت یا عدم محرومیت زوجه از بعض اموال
گفتارچهارم: مبنای فقهی قانون اصلاح مواد و ق.م
- آیات
- روایات موافق ارث بردن زوجه از کلیه ی ما ترک
گفتار پنجم: ارث زن وشوهر از حقوق
- حق شفعه
- حق خیار
- حق قصاصمبحث دوم: ارث پس از طلاق
گفتار اول: توارث در زمان عده ی طلاق رجعی
گفتار دوم: توارث در طلاق در حال مرض

منابع"