ویژگی های نگرش، تفاوت آن با مفاهیم مشابه و شرایط شکل گیری و تکوین آن

ویژگی های نگرش، تفاوت آن با مفاهیم مشابه و شرایط شکل گیری و تکوین آن هدف از این تحقیق بررسی ویژگی های نگرش، تفاوت آن با مفاهیم مشابه و شرایط شکل گیری و تکوین آنویژگی های نگرش، تفاوت آن با مفاهیم مشابه و شرایط شکل گیری و تکوین آن|42083115|arshad100|تعريف نگرش,ويژگي‌هاي نگرش,تفاوت نگرش با ارزش، عقيده و علاقه,شرايط عمده شکل‌گيري و تکوين نگرش‌
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان ویژگی های نگرش، تفاوت آن با مفاهیم مشابه و شرایط شکل گیری و تکوین آن هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .ویژگی های نگرش، تفاوت آن با مفاهیم مشابه و شرایط شکل گیری و تکوین آن

هدف از این تحقیق بررسی ویژگی های نگرش، تفاوت آن با مفاهیم مشابه و شرایط شکل گیری و تکوین آن می باشد.


مشخصات فایل
تعداد صفحات25
حجم327/695 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdocx

توضیحات کامل

هدف از این تحقیق بررسی ویژگی های نگرش، تفاوت آن با مفاهیم مشابه و شرایط شکل گیری و تکوین آن می باشد.


نگرش، از مفاهيم کاربردي در علم روان‌شناسي اجتماعي است. اين اصطلاح در دهه 1950 به بعد متداول گرديد و امروزه يکي از مهمترين مفاهيم مورد استفاده در روان‌شناسي اجتماعي آمريکا مي‌باشد. ترکيب شناخت‌ها، احساس‌ها و آمادگي براي عمل نسبت به يک چيز معين را نگرش شخص نسبت به آن چيز گويند (کريمي، 1373). يکي از اولين کساني که از واژه نگرش ذهني استفاده کرد، اسپنسر بود. وي در يکي از نخستين آثار خود در سال 1862 نوشت:

داوري صحيح درباره پرسش‌هاي مورد بحث تا اندازه‌اي به نگرش‌ها در هنگام شنيدن ناله يا شرکت در مناقشه بستگي دارد و براي داشتن نگرش صحيح لازم است ميانگين درستي يا نادرستي باورهاي انساني را بدانيم. اما تعريفي که اکثر روان‌شناسان اجتماعي از واژه نگرش دارند عبارت است از: نگرش، نظامي بادوام است که شامل يک عنصر شناختي، يک عنصر احساسي و تمايل به عمل است. عنصر شناختي، شامل اعتقادات و باورهاي شخص درباره يک انديشه يا شيء است. عنصر احساسي يا عاطفي، آن است که معمولاً نوع احساس عاطفي با باورهاي ما پيوند دارد و تمايل به عمل به جهت آمادگي براي پاسخگويي به شيوه‌اي خاص اطلاق مي‌شود. به عنوان مثال، نگرش فرد به يک شخصيت سياسي ممکن است حاوي بعد شناختي اي باشد که او را يک شخصيت سياسي مي‌داند. بعد احساسي آن ممکن است شيفتگي فرد به طريق سخنراني آن شخصيت سياسي باشد و بخش عمل يا رفتاري، آن است که فرد همواره آماده ملاقات يا شرکت در جلسات آن شخصيت سياسي است.

ارزش‌ها، هدف‌هايي گسترده‌تر و انتزاعي‌ترند و غالبا فاقد شيء يا موضوع مشخص يا نقطه ارجاع‌اند. شجاعت، زيبايي و آزادي ارزش‌اند و به عنوان معياري براي قضاوت به حساب مي‌آيند که شخص از آن‌ها براي تصميم‌گيري بهره مي‌برد و از آن طريق نگرش‌هاي خاصي را در خود ايجاد مي‌کند. عقيده نيز چيزي است که شخص بر مبناي واقعيات مورد قبول خود درست مي‌پندارد. بدين‌سان عقايد دو نوع هستند: برخي عقايد عاري از هيجان و شور است مثل اعتقاد به اين که کمربند ايمني در جلوگيري از آسيب سانحه اتومبيل مفيد است. اما دسته‌اي از عقايد علاوه بر يک جزء ارزشي داراي جزء هيجاني هم هستند، که نگرش خوانده مي‌شوند مثلا اعتقاد به اين که مردم فلان شهر خسيس هستند علاوه بر اين که ارزشي است، توام با هيجان است. اما نگرش و علاقه هر دو به دوست داشتن و دوست نداشتن مربوط مي‌شوند، هر دو مي‌توانند به ترجيح دادن‌ها در مورد فعاليت‌ها، نهادهاي اجتماعي يا گروه‌ها مربوط باشد و هر دو شامل احساس‌هاي شخصي نسبت به يک شيء يا نهاد اجتماعي يا گروه تصور مي‌شوند و علايق، احساس فرد نسبت به يک فعاليت است (فرگاس ، ترجمه بيگي و فيروز بخت، 1376).

فهرست مطالب
2-4 نگرش صميمانه 16
2-4-1 تعريف نگرش 16
2-4-2 ويژگي‌هاي نگرش 17
2-4-3 تفاوت نگرش با ارزش، عقيده و علاقه 18
2-4-4 شرايط عمده شکل‌گيري و تکوين نگرش‌ها 18
2-4-5 تعريف صميميت 19
2-8 پيشينه و تاريخچه موضوع تحقيق
2-8-1 تحقيقات انجام شده پيرامون در خارج از کشور
2-8-2 تحقيقات انجام شده در ايران

منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسی


"