روانشناسی ورزش و بررسی اثربخشی آن در حوزه های مختلف

هدف از این پایان نامه می باشد. مشخصات فایل تعداد صفحات57حجم101/740 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx توضیحات کامل هدف از این پایان نامه می باشد. بيدل و موتري (1991) ورزش و تمرين را عناصر يا زير مولفه هاي فعاليت جسمانی مي دانند . دوبرت (2002) اشاره مي كند كروانشناسی ورزش و بررسی اثربخشی آن در حوزه های مختلف|42083754|arshad100|تحقیق کامل در مورد اثربخشی ورزش,تأثير ورزش در شخصيت,تأثير ورزش در اخلاق و رعايت حقوق ديگران,تأثير ورزش در کاهش افسردگی,تأثير ورزش در کاهش اضطراب,نقش ورزش در پر کردن اوقات فراغت,تأثير ورزش بر فرهنگ,تأثير ورزش بر حافظه
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان روانشناسی ورزش و بررسی اثربخشی آن در حوزه های مختلف هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

هدف از این پایان نامه می باشد.


مشخصات فایل
تعداد صفحات57حجم101/740 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل
هدف از این پایان نامه می باشد.


بيدل و موتري (1991) ورزش و تمرين را عناصر يا زير مولفه هاي فعاليت جسمانی مي دانند . دوبرت (2002) اشاره مي كند كه با وجود اينكه روان شناسان به پيشگيري از بيماري و توانبخشي با توسل به افزایش اموری مثل فعاليت جسمانی و ورزش مي پردازند، پژوهش ها و مهارت هاي مداخله اي آموخته شده در اين موقعيت ها در حال حاضر در عملكرد ورزشي مورد استفاده قرار می گیرند. هيز (1999)اظهار می دارد كه با وجود تفاوت معاني ورزش و ورزش کردن ، اين دو حيطه به هم مرتبطند و تاثيرات ورزش کردن معمولا در حوزه روان شناسي ورزش مورد ملاحظه واقع مي شود. روان شناسي ورزش بر اثرات عوامل روان شناختي بر رفتار ورزشي متمركز مي شود، در حالي كه روان شناسي ورزش کردن با اثراتی كه ورزش و ورزش کردن بر رفتار روان شناختي دارد سروکار پیدا می کند. هيز اظهار می دارد كه " روانشناسي ورزش کردن به رابطه بدن و ذهن توجه مي كند، درحالي كه روان شناسي ورزش به رابطه ذهن و بدن می پردازد".


گوين و اسپنس (1995) از تمرين به عنوان يك فعاليت تفريحي نام مي برند (در مقابل فعاليت جسمانی حرفه اي) كه با يك هدف بيروني خاص مثل بهبود تناسب اندام، عملكرد جسمانی يا سلامتي انجام می شود. درک هدف از فعاليت در تعيين اينكه چه فعاليتي ورزش است و چه فعالیتی ورزش نیست اهمیت دارد. در عوض، كاسپرسون ، پاول و كرستينسن (1985) اشاره كرده اند كه فعاليت جسمانی مي تواند جزئي از تفريح يا فعاليت هاي كاري باشد. گوين، لوسك و ريچارد (2001) چهار پارامتر فعاليت جسمانی را توصيف کرده اند:: نوع، فراواني، شدت و مدت. نوع، نشانگر سيستم هاي جسماني است كه در فعاليت هاي خاص مثل ايروبيك، حركات كششي، حركات مقاومتي و انعطاف پذيري به كار مي رود. فراواني با توجه به ميزان فعاليت به كارگرفته شده در يك دوره زماني شناسايي مي شود. شدت، بار تحميلي را توصيف مي كند كه بر اثر فعاليت بر سيستم فيزيولوژيكي وارد مي شود.

مدت، دلالت بر مدت زمان يك فعاليت خاص دارد. تناسب جسمانی به عملكرد فيزيولوژيكي و توصيف نگرش هاي ما اشاره دارد كه بر توانايي ما براي انجام فعاليت جسمانی اثر مي گذارد . اشكال مختلف تناسب جسمانی معرفي شده است (كاپلان ، ساليس و پاترسون، 1993). اين فعاليت ها شامل تحمل قلبي ريوي، تحمل عضلاني، نيرومندي عضلات، تركيب بدن و انعطاف پذيري است. وان (1997) ورزش را " فعاليت هايي در نظر می گیردكه شامل قدرت و مهارت، رقابت و راهبرد و يا شانس مي شوند و براي شادي، رضايت و منافع شخصي شركت كنندگان يا ديگران (مثل درآمد)، ( براي مثال، تماشاگران) انجام مي شود و شامل ورزش هاي ساختار يافته يا تفريحي و نيز ورزش به صورت سرگرمي است".


فهرست مطالب
مقدمه ای بر روانشناسي ورزش
فرضياتي در تبيين تأثيرات ورزش
تأثير ورزش در شخصيت
تأثير ورزش در اخلاق و رعايت حقوق ديگران
تأثير ورزش در کاهش افسردگی
تأثير ورزش در کاهش اضطراب
نقش ورزش در پر کردن اوقات فراغت
تأثير ورزش بر فرهنگ
تأثير ورزش بر حافظه

يشينه تحقيقاتي
پيشينه داخلی
پيشينه خارجی

منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسی"