چارچوب نظری و پیشینه پژوهش مهارت های هیجانی

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش مهارت های هیجانی دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق مهارت های هیجانی که در آن به بررسی (چارچوب) ادبیات نظری و پیشینه نظری پژوهش در تحقیچارچوب نظری و پیشینه پژوهش مهارت های هیجانی|42083823|arshad100|فصل دوم پایان نامه مهارت های هیجانی,مبانی نظری مهارت های هیجانی,پیشینه تحقیق مهارت های هیجانی,پیشینه داخلی مهارت های هیجانی,پیشینه خارجی مهارت های هیجانی,پیشینه پژوهش مهارت های هیجانی,پیشینه نظری مهارت های هیجانی,ادبیات نظری مهارت های هیجانی,چارچوب نظری مهارت های هیجانی
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان چارچوب نظری و پیشینه پژوهش مهارت های هیجانی هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .چارچوب نظری و پیشینه پژوهش مهارت های هیجانی

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق مهارت های هیجانی که در آن به بررسی (چارچوب) ادبیات نظری و پیشینه نظری پژوهش در تحقیقات داخلی و خارجی می پردازیم.


مشخصات فایل
تعداد صفحات34
حجم230/893 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdocx

توضیحات کامل

چارچوب نظری و پیشینه پژوهش مهارت های هیجانی عنوان نوشتار برای فصل دوم پایان نامه می باشد.


تعریف نظری مهارت های هیجانی

مهارت‌های هیجانی شامل طبقه وسیعی از مهارت‌ها می‌باشند از قبیل: توانایی در شناسایی هیجانات، ابراز هیجانات، همدلی کردن و مدیریت هیجانات چالش‌برانگیز. به عبارت دیگر مهارت‌های هیجانی شامل روش‌های اکتسابی هر فرد برای شناسایی کردن، سازمان‌دهی کردن و ابراز هیجاناتش و همچنین نحوه پاسخ‌گویی او به هیجانات دیگران می‌باشد (کردوا، جی و وارن،2005).

تعریف عملیاتی مهارت های هیجانی

در تحقیق حاضر منظور از مهارت‌های هیجانی نمره‌ای است که آزمودنی‌ها در آزمون آگاهی از هیجانات تورنتو (TAS-20) به دست می‌آورند. طیف نمرات آزمودنی‌ها در این آزمون از 20 تا 100 می‌باشد.


پژوهش‌های زیادی نشان داده‌اند که آموزش مهارت‌های هیجانی به همسران موجب کاهش تعارض و افزایش رضایت زناشویی شده است. پژوهش‌های فراتحلیلی، اندازه اثر را برای درمان تعارض زناشویی به شیوه آموزش مهارت‌های هیجانی به همسران 90/0 گزارش کرده‌اند (دان و اسکویل،1995؛ به نقل از اعتمادی و همکاران،1385).


بخشی از تحقیقات داخلی به بررسی رابطه بین مهارت‌های هیجانی، صمیمیت و امنیت عاطفی بر کیفیت زندگی زناشویی پرداخته‌اند. برای نمونه حيدري و اقبال (1389) طی پژوهشی به بررسی رابطه دشواري در تنظيم هيجاني، سبک‌هاي دلبستگي و صميميت با رضايت زناشويي در زوجين صنايع فولاد شهر اهواز پرداختند. نتايج نشان داد که بين دشواري در تنظيم هيجاني و رضايت زناشويي زوجين و بين سبک دلبستگي اجتنابي و رضايت زناشويي زوجين رابطه منفي معناداري وجود دارد. بين سبک دلبستگي ايمن و رضايت زناشويي زوجين رابطه مثبت معناداري وجود دارد. همچنین بين صميميت و رضايت زناشويي زوجين رابطه مثبت معناداري وجود دارد. نتايج حاصل از تحليل رگرسيون نيز حاکي از وجود رابطه چندگانه دشواري در تنظيم هيجاني، سبک‌هاي دلبستگي و صميميت با رضايت زناشويي زوجين بود.

فهرست مطالب

تعریف نظری مهارت های هیجانی تعریف عملیاتی مهارت های هیجانی فصل دوم پیشینه تحقیق و مبانی نظری در مورد مهارت های هیجانی

موضع‌گیری‌های نظری درخصوص مهارت‌های هیجانی
2- 2-1 تعریف مهارت‌های هیجانی
2-2-2 تعريف هيجان
2-2-3 ابعاد هیجان
2- 2-4 تاثیر مهارت‌های هیجانی بر وضعيت روانشناختي
2-2-5 تقویت مهارت‌های هیجانی
2-2-6 نظریه‌های مهارت‌های هيجاني
2-2-6-1 نظریه ماير و سالووي
2-2-6-2 رويكرد مختلط
2-2-6-3 مدل مهارت‌های هيجاني گلمن
2-2-6-4 مدل مهارت‌های هيجاني بار-آن

يشينه تحقيقاتي
پيشينه داخلی
پيشينه خارجی

منابع و مآخذ
منابع فارسی
منابع انگلیسی


"