دانلود تحقیق درباره علم آمار در ایران

تعداد صفحات:19 نوع فایل: word (قابل ویرایش) لینک دانلود پایین صفحه مقدمه : موضوع آمار در چند سال اخير به قدري در ايران مد شده است كه از اين حيث مي توان آن را در رديف قمر مصنوعي قرار داد. بدون شك تعداد دفعاتي كه كلمه آمار در صحبتها ذكر ميگردد بيش از تدانلود تحقیق درباره علم آمار در ایران|959920|arshad100|دانلود تحقیق,مقاله علم آمار در ایران,تحقیق درباره علم آمار
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان دانلود تحقیق درباره علم آمار در ایران هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

تعداد صفحات:19

نوع فایل: word (قابل ویرایش)

لینک دانلود پایین صفحه

مقدمه :

موضوع آمار در چند سال اخير به قدري در ايران مد شده است كه از اين حيث مي توان آن را در رديف قمر مصنوعي قرار داد. بدون شك تعداد دفعاتي كه كلمه آمار در صحبتها ذكر ميگردد بيش از تعداد دفعاتي است كه نام قمر مصنوعي برده مي شود، ولي متاسفانه از حيث مفهوم و معني تفاوت بزرگي بين آمار و قمر مصنوعي وجود دارد و آن اين است كه همه معني قمر مصنوعي را ميداند و به خوبي ميفهمد كه قمر مصنوعي يك جسمي است كه به فضا پرتاب مي شود و بسته به قدرتي كه آنرا به جلو مي راند، بالاخره به دور زمين يا ماه يا خورشيد و غيره به گردش در مي آيد. ولي كمتر كسي است كه حقيقتاً بداند كه آمار مخصوصاً علمي كه به اين نام خوانده مي شود چه اصول و معنائي دارد حدود قدرت و موارد استفاده حقيقي آن چيست علم است يا فقط يك روش اداريست؟

از طرف ديگر از حيث عقيده مردم نسبت به امكان به وجود آوردن و به كار بردن نيز فرق اساسي بين اين دو وجود دارد زيرا همه مي دانند كه غير از علمائي كه مشغول تحقيقات راجع به پرتاب موشك و قمر مصنوعي هستند كسي قدرت پرتاب قمر مصنوعي را ندارد ولي همه خيال مي كنند كه جمع آوري آمار و تهيه آن و حتي استفاده از آن امريست عادي كه يك سازمان و مقداري بودجه و عده اي كارمند كه به طور تصادف انتخاب شده باشند مي توانند كليه احتياجات علمي و فني آن را برآورده سازند.

شايد علت اين تفاوت دومي (و يا اقلاً قسمتي از علل آن) همان دليل اولي باشد، زيرا چون منظور و هدف پرتاب قمر مصنوعي روشن است كسي كه در علوم مربوط به آن به قدر كافي تبحر ندارد حتي به فكرش هم نمي رسد كه ادعاي اجراي آن را بنمايد (اگر چه يك نفر در كوير لوت اين كار را كرد ولي البته اين امر استثنائي و غيرنرمال بود) و حال آن كه چون نتايج عمليات مربوط به آمار به خوبي براي همه روشن نيست هر كس به خود اجازه مي دهد كه ادعاي تخصص در آن را بنمايد.

به همین جهت به عقيده نگارنده نقطه ضعف اساسي آمار در ايران همان روشن نقطه ضعف اساسي آمار در ايران همان روشن نبودن معني و هدف آن است. پس به توضيح اين مطلب مي پردازيم.